رونمایی از رمان جدید سلمان رشدی ۴ ماه پس از سوء قصد؛ نیویورکر گزیده‌ای از «شهر پیروزی» را منتشر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
سلمان رشدی
سلمان رشدی   -  Copyright  AP

گزیده‌ای از رُمان جدید سلمان رشدی در مجله نیویورکر منتشر شد. این گزیده از دوشنبه‌ در کیوسک‌های روزنامه‌فروشی آمریکا در دسترس علاقه‌مندان است. قرار است نسخه کامل این اثر موسوم به «شهر پیروزی» فوریه‌ آینده روانه بازار شود.

این مجله معتبر نخبگان فرهنگی آمریکا همچنین چکیده‌ای با عنوان «یک‌گونی دانه» را از پانزدهمین رمان سلمان رشدی را روی وبسایت خود قرارداده است. داستان رُمان یک روایت حماسی از زندگی زنی است در قرن چهاردهم در مکانی که بخشی از هند امروز است. انتشارات پنگوئن رندوم هاوس این رُمان سلمان رشدی را منتشر می‌کند.

نیویورکر تصریح کرده که گزیده اول این رمان در نسخه چاپی مورخ ۱۲ دسامبر این مجله چاپ می‌شود. سلمان رشدی هم در حساب توئیتری خود انتشار گزیده رمان «شهر پیروزی» توسط نیویورکر را تائید کرده است.

این نویسنده بریتانیایی حدود ۴ ماه پیش در آمریکا با چاقو مورد سوقصد قرار گرفت و بینایی یک چشم و قدرت حرکت یکی از دستانش را از دست داد. ضارب یک جوان ۲۴ ساله‌ آمریکایی با اصالت لبنانی بود.

 سلمان رشدی سال‌ها پیش با نوشتن رمان «آیات شیطانی» جنجالی شد، تا آنجا که روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری‌اسلامی ایران با صدور فتوایی، حکم به «اعدام» او داد. هر چند حمله به این نویسنده بریتانیایی هندی‌الاصل که حالا نزدیک ۲۰ سال است با تابعیت آمریکایی در نیویورک زندگی می‌کند توسط محافل تندرو در برخی کشورهای اسلامی نظیر ایران و پاکستان مورد استقبال قرار گرفت، اما ایران به‌طور رسمی هر گونه ارتباط با این حمله را تکذیب کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید