Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنفرانس آب و هوایی «کوپ۲۷» تحت الشعاع محدودیت‌های آزادی بیان در مصر

COP27 Climate Summit
COP27 Climate Summit Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است در جریان این نشست که از روز یکشنبه ۶ نوامبر در شهر ساحلی شرم‌الشیخ مصر آغاز شده و تا ۱۸ نوامبر ادامه دارد، حدود ۲۰۰ رئیس دولت و حکومت با تصمیماتشان جان تازه‌ای به مبارزات با گرمایش جهانی بدهند.

آگهی

در سومین روز برگزاری بیست و هفتمین کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل تحت نام «کوپ۲۷»، نخست‌وزیر کشور جزیره‌ای «آنتیگوآ و باربودا» واقع در آمریکای لاتین، به نمایندگی از طرف کشورهای کوچک خواستار وضع مالیات جهانی بر سود شرکت‌های نفت و گاز شد تا از این مسیر مبلغ لازم برای پرداخت غرامت به کشورهایی که از بلایای طبیعی ناشی از تغییرات آب و هوایی آسیب دیده‌اند، تامین شود.

گاستون براون گفت: «تنها در نیمه اول سال جاری میلادی، شش شرکت فعال در زمینه تولید سوخت‌های فسیلی، با کسب رقمی نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار سود، توانسته‌اند بیشتر از مبلغی به دست آورند که می‌تواند هزینۀ همۀ کشورهای فقیر و آسیب دیده از تغییرات آب و هوایی را پوشش دهد.»

روز سه‌شنبه همچنین امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با رهبران ۵۰ سایت صنعتی فرانسوی که بیشترین میزان آلودگی‌های کربنی را در این کشور منتشر می‌کنند دیدار کرد تا با آنها دربارۀ راههای ممکن برای کربن‌زدایی از صنایع گفتگو کند.

او همچنین در جریان سخنرانی خود در «کوپ۲۷» اذعان داشت که کشورهای توسعه یافته باید برای تامین مالی پروژه‌های آب و هوایی و کمک به سایر کشورها، فعالانه‌تر عمل کنند و افزود از گنجانده شدن موضوع پرداخت «ضرر و خسارت» در مباحث این کنفرانس استقبال می‌کند. او همچنین خواستار بازنگری در قوانین مالی بین‌المللی شد تا امکان تعلیق بازپرداخت بدهی برای کشورهایی که تحت تأثیر شوک‌های اقلیمی قرار می‌گیرند، فراهم شود.

در جریان این کنفرانس همچنین نتایج گزارشی منتشر شد که بطور مشترک از سوی رئیس کنونی این کنفرانس (مصر) و رئیس پیشین آن (بریتانیا) تهیه شده بود و نشان می‌داد کشورهای به اصطلاح «جنوب» برای تامین مالی خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی همچنین اجرای برنامه‌هایی با هدف مبارزه با گرمایش زمین، تا سال ۲۰۳۰ میلادی سالانه به ۲.۴ تریلیون دلار نیاز دارند. این امیدواری وجود دارد که نیمی از این مبلغ از طریق سرمایه گذاری‌های خارجی تامین شود.

«کوپ۲۷» تحت الشعاع محدودیت‌های آزادی بیان در مصر

در این روز همچنین ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت مصر خواست علا عبدالفتاح، فعال سیاسی زندانی در مصر را آزاد کنند.

این وبلاگ نویس و منتقد مشهور مصری‌-بریتانیایی هم اکنون در اعتصاب غذا است و به گفتۀ نزدیکانش سلامتش بطور جدی به خطر افتاده است.

علاوه بر ابراز تاسف کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل از زندانی بودن او، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر نیز مجبور شد در جریان گفتگو با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا، به سوالات و درخواست‌های آنها درباره این زندانی پاسخ دهد.

تغییرات آب و هوایی و گرمای کشنده

قرار است در جریان این نشست که از روز یکشنبه ۶ نوامبر در شهر ساحلی شرم‌الشیخ مصر آغاز شده و تا ۱۸ نوامبر ادامه دارد، حدود ۲۰۰ رئیس دولت و حکومت با تصمیماتشان جان تازه‌ای به مبارزات با گرمایش جهانی بدهند.

در دومین روز کنفرانس نیز گزارشی از سوی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت برگزاری «کوپ۲۷» منتشر شد که اعلام می‌کرد تنها در قاره اروپا، دست‌کم ۱۵ هزار مرگ و میر روی داده در تابستان ۲۰۲۲ میلادی «بطور مستقیم» با گرمای بی‌سابقه این قاره در ارتباط بوده است.

از این تعداد مرگ و میر، ۴۵۰۰ مرگ در آلمان، نزدیک به ۴ هزار مرگ در اسپانیا، بیش از ۳۲۰۰ مرگ در بریتانیا و هزار مرگ نیز در پرتغال روی داده است و بنا بر این گزارش «انتظار می‌رود با ادامه وضع موجود، شمار مرگ و میرهای ناشی از موج‌های گرما افزایش یابد».

گسترش پروژهای «اقتصاد سبز»

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا نیز در جریان سخنرانی خود خواستار تسریع روند گذار به سمت «اقتصاد سبز» شد و تاکید کرد که با افزایش سرمایه گذاری‌ها در اقتصادهای سبز، می‌توان باعث مهار قیمت انرژی نیز شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز هشدار داد که بشر در مواجهه با گرمایش جهانی و تأثیرات شتابان آن، تنها دو راه دارد و باید «یا همکاری کند و یا نابود شود». او تصمیم رهبران شرکت کننده در این کنفرانس را یک تصمیم حیاتی توصیف کرد که یا باعث «همبستگی» و یا «خودکشی دسته جمعی» ساکنان زمین خواهد شد.

او همچنین ضمن ابراز تاسف از اینکه مبارزات برای مقابله با تغییرات آب و هوایی نتیجه درخور توجهی نداشته، افزود: «ما در بزرگراهی به سوی جهنم آب و هوایی هستیم و پایمان نیز همچنان روی پدال گاز است.»

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز معتقد بود که اروپا در مسیر درستی در حال حرکت است. او در ادامه به شرح کمکهای مالی این نهاد برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی پرداخت که آن را «بلندپروازانه‌ترین بسته اقلیمی جهان» می‌نامید و پیشرفتهایی که اتحادیه اروپا در موضوع استانداردهای ساخت و ساز همچنین تولید خودروهای بدون الایندگی داشته را برشمرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز نشست تغییرات اقلیمی کوپ ۲۸ در دبی؛ برنامه‌ریزی برای تامین چند صد میلیون دلاری در صندوق بلایا

بلایای آب و هوایی از سال ۱۹۸۰ جان نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر را در اروپا گرفته است

اخراج نماینده پارلمان مصر از کنفرانس مطبوعاتی «کوپ۲۷» در پی دفاع از «زندانی بودن» منتقد سیسی