Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زلنسکی: اگر کمک تسلیحاتی ایران به روسیه نبود به صلح نزدیک‌تر بودیم

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری اوکراین همچنین مدعی شد که روسیه در ادامه استراتژی خود برای انجام حملات گسترده به زیرساخت‌های این کشور در پی دستیابی به موشک‌های ایرانی است.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بار دیگر به همکاری تسلیحاتی تهران و مسکو در تجاوز نظامی اخیر به کشورش اشاره کرد و گفت که اگر ایران سلاح در اختیار روسیه قرار نمی‌داد دسترسی به صلح امروز نزدیک‌تر بود.

جروزالم پست در گزارشی با طرح این موضوع یادآور شد که ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه پس از دیدار با ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، خواستار مجازات ایران به دلیل فروش تسلیحات به روسیه شد.

رئیس جمهوری اوکراین سپس تاکید کرد که در جریان دیدار با خانم فُن در لاین با وی درباره افزایش فشارها بر حکومت حاکم بر ایران گفتگو کرده است.

بنا به این گزارش، آقای زلنسکی شامگاه یکشنبه طی سخنانی با تاکید بر اینکه تهران به دلیل «همدستی در تروریسم روسیه باید مجازات شود» یادآور شد: «ما این موضوع را نه تنها درسطح شرکای سنتی خود مطرح خواهیم کرد، بلکه همگان آگاه خواهند شد که کمک رژیم ایران به روسیه به طولانی‌تر شدن این جنگ و به تبع آن به تاثیر دراز مدت تهدید‌های ناشی از تجاوز نظامی روسیه کمک کرده است.»

وی سپس تصریح کرد: «اگر کمک تسلیحاتی ایران به متجاوز نبود ما اکنون به صلح نزدیک‌تر بودیم.» رئیس جمهوری اوکراین افزود: همه کسانی که به روسیه در حمله به اوکراین کمک کردند، مسئولیت عواقب جنگ را بر عهده دارند.

«تهدیدهای» ناشی از پهپاد‌های انتحاری ایران

ولودیمیر زلنسکی بنا به گزارش جروزالم پست سپس بار دیگر به تهدیدهای ناشی از حملات روسیه با استفاده از پهپاد‌های انتحاری ایران به کشورش اشاره کرد و تاکید کرد: «امروز اشغالگران (نیروهای نظامی روسیه) دوباره از پهپادهای تهاجمی ایران استفاده کردند.»

اوکراین به دنبال جلوگیری از عرضه پهپادهای ایرانی به روسیه و مجازات شدید‌تر تهران به دلیل این مشارکت نظامی است.

بر اساس اطلاعاتی که کی‌یف و کشورهای غربی مدعی دستیابی به آن هستند، روسیه دست کم از ماه اوت گذشته به این سو از پهپادهای انتحاری ایرانی برای حمله به زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی اوکراین استفاده کرده است؛ هرچند که مقامات آمریکایی گفته‌اند که پیش‌تر از ماه ژوئیه نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده بودند.

این ادعاها پیش از این بارها از سوی مقامات روسیه و ایران رد و هرگونه مشارکت نظامی میان دو کشور در جنگ جاری در اوکراین تکذیب شده بود.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران طی روزهای گذشته در چرخشی آشکار نسبت به مواضع پیشین خود تایید کرد که کشورش پیش از آغاز جنگ اوکراین پهپادهایی در اختیار روسیه قرار داده است.

وی روز شنبه به صراحت تایید کرد که ایران ماه‌ها قبل از جنگ در اوکراین تعداد محدودی پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است.

آقای امیر عبداللهیان که پیش‌تر همانند دیگر مقامات ایرانی اتهام‌های غرب و کی‌یف مبنی بر فروش پهپادهای تهاجمی به روسیه را منکر شده بود در عین حال یادآور شد که کشورش آماده است هرگونه شواهدی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در مناقشه اوکراین را بررسی کند.

کی‌یف مدعی است که حدود ۴۰۰ فروند پهپاد ایرانی تاکنون در حملات روسیه علیه مردم اوکراین مورد استفاده قرار گرفته و مسکو حدود ۲ هزار فروند دیگر از این پهپادها را نیز سفارش داده است.

اوکراین همچنین ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که تصمیم گرفته روابط دیپلماتیک خود با تهران را به دلیل کمک تسلیحاتی تهران به مسکو به شدت کاهش دهد.

اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورهای غربی از جمله بریتانیا پیش‌‌تر تحریم‌هایی را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه علیه ایران آغاز کرده‌اند.

آگهی

«صنایع هوایی شاهد» متعلق به سپاه پاسداران ایران که گفته می‌شود پهپادهای ایرانی مورد ادعای کی‌یف و غرب در آنجا ساخته می‌شود به همراه سه ماقام ارشد نظامی سپاه پیش از این تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

برلین نیز به تازگی اعلام کرده که به همراه چند کشور دیگر اتحادیه اروپا در صدد اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران است.

این تحریم‌ها قرار است به گفته برلین به دلیل سرکوب‌های اخیر اعتراض‌ها در ایران و تایید رسمی ارسال پهپاد به روسیه توسط از سوی ایران علیه این کشور اعمال شود.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه همچنین مدعی شد که روسیه در ادامه استراتژی خود برای انجام «حملات گسترده به زیرساخت‌های ما» در پی دستیابی به موشک‌های ایرانی است.

آگهی

سرویس‌های اطلاعاتی اوکراین روز جمعه گزارش دادند که موشک‌های بالستیک ایران هنوز وارد روسیه نشده‌اند، اما قراردادها و توافق‌ها برای ارسال این موشک‌ها امضا شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا نگران از ارسال موشک‌های ایران: پیونگ‌یانگ و تهران دو منبع تسلیحاتی روسیه در جنگ اوکراین هستند

کاخ‌سفید: بیش از پیش نگران احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در اوکراین هستیم

چند درصد از اوکراینی‌ها در قبال اعطای امتیازات ارضی به روسیه خواهان پایان جنگ هستند؟