Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادعای مقام‌های غربی: ایران در حال ارسال موشک بالستیک و محموله پهپادی دیگری به روسیه است

موشک بالستیک ایران
موشک بالستیک ایران Copyright AFP & RAOUF MOHSENI / MEHR NEWS
Copyright AFP & RAOUF MOHSENI / MEHR NEWS
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های این کشور غربی که رسانه آمریکایی سی‌ان‌ان نام آن را فاش نکرده، اعلام کرده‌اند که این محموله قطعا تا پیش از پایان سال جاری میلادی تحویل روسیه خواهد شد.

آگهی

مقام‌های یک کشور غربی که برنامه تسلیحاتی ایران را از نزدیک رصد می‌کند به سی‌ان‌ان گفتند که ایران در حال آماده شدن برای ارسال حدود هزار قبضه سلاح و جنگ‌افزار بیشتر از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه برد زمین به زمین و پهپاد‌های تهاجمی به روسیه برای استفاده درجنگ اوکراین است.

بر پایه گزارش سی‌ان‌ان این محموله جدید به دقت از سوی مقام‌های این کشور غربی رصد می‌شود چرا که به باور آنها نخستین نمونه از موشک‌های هدایت شونده نقطه‌زن ایران در این محموله ارسالی به روسیه، می‌تواند به کرملین در میدان نبرد با اوکراین کمک چشمگیری بکند. 

مقام‌های این کشور غربی که رسانه آمریکایی سی‌ان‌ان نام آن را فاش نکرده، همچنین اعلام کرده‌اند که هنوز زمان دقیق ارسال محموله تسلیحاتی ایران به روسیه مشخص نیست ولی این محموله قطعا تا پیش از پایان سال جاری میلادی تحویل روسیه خواهد شد.

یوری ایهنات، سخنگوی فرماندهی نیروی هوایی اوکراین نیز روز سه‌شنبه گفت که بُرد موشک‌های بالستیکی که ایران قصد ارسال آنها را به روسیه دارد، ۳۰۰ و ۷۰۰ کیلومتر است که به ارتش روسیه امکان می‌دهد تا هر نقطه از خاک اوکراین را هدف قرار دهند. او افزود: « اوکراین در حال حاضر هیچ دفاع موثری در برابر این موشک‌ها (زمین به زمین) ندارد و هر چند که سرنگونی آنها از نظر تئوری امکان پذیر است، اما با اتکا به تسلیحاتی که در حال حاضر داریم بسیار دشوار خواهد بود.»

پیشتر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز از برنامه ایران برای ارسال موشک و پهپادهای بیشتر به روسیه خبر داده بود. پت رایدر، سخنگوی پنتاگون نیز روز سه‌شنبه نسبت به عملی شدن احتمال ارسال موشک‌های ایرانی به روسیه ابراز نگرانی کرد. 

به گفته مقام‌های کشور غربی که مورد استناد سی‌ان‌ان قرار گرفته، آخرین محموله تسلیحاتی ارسالی از ایران به روسیه شامل حدود ۴۵۰ فروند هواپیمای بدون سرنشین بوده که اوکراین هفته پیش از سرنگونی بیش از ۳۰۰ فروند آنها خبر داد. با این وجود، روسیه در هفته‌های اخیر از این پهپادهای تهاجمی در هدف قراردادن شهرهای بزرگ اوکراین و تاسیسات زیربنایی آنها بهره برده است.

هر چند روسیه و جمهوری اسلامی استفاده از پهپادهای تهاجمی ساخت ایران در جنگ اوکراین را تکذیب کرده‌اند ولی ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه بر وجود شواهد غیرقابل انکار در این خصوص تاکید دارند و همزمان با وضع تحریم‌های تازه علیه ایران خواستار انجام تحقیقات مستقل سازمان ملل متحد در این مورد شده‌اند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز هفته گذشته خبر داد که کشورش افزون بر وضع تحریم‌ها در تلاش برای انهدام شبکه انتقال تسلیحات نظامی ایران به روسیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل ناتو: ایران در حال بررسی تحویل موشک‌های بالستیک به روسیه است

استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین؛ اتحادیه اروپا بار دیگر تهران را تحریم کرد

ترور نافرجام ترامپ به روایت تصاویر؛ ژست گوش‌ خون‌آلود و مشت گره کرده چگونه خلق شد؟