Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امیرعبداللهیان: تعداد محدودی پهپاد به روسیه داده‌ایم، زلنسکی: ایران دروغ می‌گوید

پهپادهای ایران
پهپادهای ایران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در اظهارات جدیدی گفت که این کشور به روسیه پهپاد داده است اما این تسلیحات قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار گرفته بود.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران درحالی در اظهارات جدیدی گفت که این کشور به روسیه تعداد محدودی پهپاد داده است اما این تسلیحات قبل از جنگ اوکراین در اختیار مسکو قرار گرفته بود که رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید این تعداد محدود نیست.

وزیر خارجه ایران امروز شنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر)‌ در جمع خبرنگاران گفت: «در مورد هیاهویی که برخی کشورهای غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به روسیه در جنگ اوکراین، پهپاد و موشک در اختیار این کشور قرار داده است؛ بخش موشک کاملا غلط است. در مورد پهپاد، ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین تعداد محدودی پهپاد را در اختیار روسیه قرار دادیم.»

 این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دو روز پیش در یک نشست خبری گفته بود: «ایران در حال بررسی عرضه موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.»

امیرعبداللهیان افزود: «با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم که هر گونه مستندی در اختیار دارد که روسیه از این پهپادها علیه اوکراین استفاده کرده است؛ آن را در اختیار ما قرار دهد.»

این مقام ایرانی مدعی شد: «چنین قراری را دو هفته پیش در یک کشور اروپایی داشتیم، هیات دفاعی و سیاسی ما به آن کشور اروپایی رفت اما متاسفانه در دقیقه ۹۰ هیئت اوکراینی حضور پیدا نکرد.»

وی افزود: «اگر طرف اوکراینی بر عهد خود پایبند بماند قرار است طی روزهای آینده این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ما است.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دو هفته پیش اعلام کرده بود که بر اساس اطلاعاتی که این کشور در اختیار دارد، روسیه حدود ۲ هزار پهپاد از نوع «شاهد۱۳۶» به ایران سفارش داده است.

وی با این حال امروز در واکنش به اعتراف حسین امیرعبداللهیان گفت که ایران درباره ارسال تعداد محدودی پهپاد به روسیه دروغ می‌گوید.

وی اضافه کرد که نیروهای نظامی اوکراین هر روز دست‌کم ده فروند پهپاد ایرانی را ساقط می‌کنند.

این نخستین بار است که تهران از تحویل پهپاد به مسکو خبر می‌دهد. ایران در هفته‌های اخیر بارها این موضوع را تکذیب کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین در واکنش به اظهارات تازه وزیر خارجه ایران گفت: «تهران باید متوجه باشد که عواقب همدستی در جنایت‌های روسیه علیه اوکراین به مراتب بیشتر از سود حمایت از مسکو خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا از همکاری نظامی «بی‌سابقه» بین ایران و روسیه ابراز نگرانی کرد

حمله پهپادی به ناوگان روسیه در کریمه و خرابکاری در نورداستریم؛ مسکو: لندن مقصر است

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد