Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گوترش بر سر اقلیم: بشریت یک انتخاب دارد: همکاری یا نابودی؛ ماکرون: آمریکا و چین سهم بیشتری بپردازند

آغاز اجلاس کوپ ۲۷ در مصر
آغاز اجلاس کوپ ۲۷ در مصر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از آمریکا، چین و دیگر کشورهای ثروتمند غیراروپایی خواست تا سهم بیشتری را برای کمک به کشورهای فقیرتر برای مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بپردازند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از آمریکا، چین و دیگر کشورهای ثروتمند غیراروپایی خواست تا سهم بیشتری را برای کمک به کشورهای فقیرتر برای مقابله با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بپردازند.

آقای ماکرون روز دوشنبه ۷ نوامبر هم‌زمان با افتتاح اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در مصر گفت که آن‌ها به همراهی آمریکا و چین نیاز دارند تا در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کمک به مبارزه با اثرات تغییرات اقلیمی بپردازند. رئیس جمهور فرانسه در ادامه گفت که فقط اروپایی‌ها هستند که برای این موضوع پول می‌دهند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم در آغاز اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی گفت که جهان با یک انتخاب جدی مواجه است و این انتخاب، همکاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای یا محکوم کردن نسل‌های آینده به مواجه با فاجعه آب و هوایی است.

هشدار دبیر کل سازمان ملل در حالی بیان شده است که کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس در کنار بحث در مورد چگونگی مهار تأثیرات تغییرات آب و هوایی با مسائلی مانند جنگ اوکراین، تورم افسارگسیخته و کمبود انرژی مواجه هستند.

آقای گوترش خطاب به نمایندگان کشورهای مختلف شرکت‌کننده در اجلاس گفت: «بشریت یک انتخاب دارد: همکاری یا نابودی.»

دبیر کل سازمان ملل در ادامه خواستار پیمانی میان کشورهای ثروتمند و فقیر جهان برای تسریع کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و همچنین تخصیص بودجه شد تا اطمینان حاصل شود که کشورهای فقیرتر می‌توانند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند و با تأثیرات تغییرات آب و هوایی بر کشورهای خود که پیشتر به وقوع پیوسته است، مقابله کنند.

آقای گوترش گفت که آمریکا و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ مسئولیت ویژه‌ای برای تحقق این پیمان دارند.

افزایش کمک‌های مالی به کشورهای فقیرتر که با بحران‌های ناشی از تغییرات آب و هوا مواجه هستند به عنوان یک موضوع اصلی در کنفرانس ۱۳ روزه کوپ ۲۷ که از روز یک‌شنبه در شرم‌الشیخ مصر آغاز شد، مطرح شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار است ده‌ها رهبر، رئیس جمهور، نخست وزیر، مقام بلند پایه کشورهای مختلف و شخصیت‌های شناخته شده بین‌المللی در اجلاس کوپ ۲۷ در قاهره حاضر شوند اما شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که کشورش بزرگ‌ترین تولید کننده گازهای گلخانه‌ای در جهان است، در این اجلاس شرکت نمی‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و نارندرا مودی، نخست وزیر هند از دیگر غائبان اجلاس تغییرات آب و هوایی خواهند بود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوی آمریکا اواخر این هفته و پس از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای در این کشور به اجلاس کوپ ۲۷ می‌پیوندد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل که هفته گذشته در انتخابات برزیل پیروز شد در اجلاس کوپ ۲۷ شرکت کند، با این امید که پس از شکست دادن ژایر بولسونارو، رئیس جمهور بدبین به آب و هوا، از جنگل‌های آمازون محافظت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر وزرای دارایی آلمان و فرانسه به آمریکا برای گفتگو در خصوص «یارانه سبز» جو بایدن

دبیرکل سازمان ملل متحد: خطر تبدیل «حاکمیت قانون» به «حاکمیت بی‌قانونی» در جهان جدی است

انسان‌ها خواهند توانست بیش از ۱۰۰ سال عمر کنند، اما چرا نباید؟