Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتیجۀ یک تحقیق: تغییرات آب و هوایی باعث تغییر زمان تخم‌گذاری پرندگان شده است

John Bates, Curator of the Field Museum's Bird Division
John Bates, Curator of the Field Museum's Bird Division Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران برای رسیدن به این نتیجه، داده‌های حاصل از مشاهدات خود از زندگی پرندگان حال حاضر را با داده‌های جمع آوری شده از تخم مرغ‌هایی که یک قرن قدمت داشتند و اکنون در موزه‌ها نگهداری می‌شوند، مقایسه کردند.

آگهی

تغییرات آب و هوایی باعث شده است که بسیاری از پرندگان منطقه شیکاگو در ایالات متحده، تقریباً یک ماه زودتر از آنچه ۱۰۰ سال پیش دیده می‌شد، اقدام به لانه سازی و تخم گذاری کنند.

این نتیجه تحقیقاتی بود که در آمریکا با همکاری موسسه حیات‌وحش شهری و موزه «تاریخ طبیعی فیلد» انجام و گزارش آن در مجله اکولوژی حیوانات منتشر شد.

پژوهشگران برای رسیدن به این نتیجه، داده‌های حاصل از مشاهدات خود از زندگی پرندگان حال حاضر را با داده‌های جمع آوری شده از تخم مرغ‌هایی که یک قرن قدمت داشتند و اکنون در موزه‌ها نگهداری می‌شوند، مقایسه کردند.

جان بیتس، متصدی بخش پرندگان در «موزه تاریخ طبیعی فیلد» شیکاگو در این باره می‌گوید: «ما فهمیدیم که برخی از گونه‌های پرندگان در منطقه شیکاگو، ۲۵ روز زودتر از سال‌های اوایل دهه ۱۹۰۰ و اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی لانه می‌سازند.»

در موزۀ «تاریخ طبیعی فیلد» شیکاگو حدود ۶۰ هزار تخم پرنده نگهداری می‌شود که قدمت آنها به دهه ۱۸۷۰ تا ۱۹۲۰ میلادی می‌رسد. در این موزه همچنین مجموعه اطلاعات مرتبط با این تخم‌ها جمع‌آوری شده و نگهداری می‌شود.

به گفتۀ جان بیتس، نتایج تحقیقات نشان داده که تعداد حشرات نیز رو به کاهش است که این مسأله نیز با تغییرات زیست محیطی مرتبط است.

این مطالعه علاوه بر اعلام یک هشدار جدید دربارۀ آثار منفی تغییرات آب و هوایی، اهمیت نگهداری از مجموعه‌های تخم مرغ‌ها در موزه‌ها را که اغلب مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و از دیده‌ها پنهان هستند را نیز برجسته کرده است.

به گفتۀ جان بیتس در حال حاضر ۵ میلیون تخم انواع پرندگان در کلکسیون‌های سراسر جهان وجود دارد. این مجموعه‌ها را باید گنجینه‌ای از داده‌های مربوط به گذشته دانست که می‌توانند به پژوهشگران برای یافتن پاسخ سؤالات مهمی دربارۀ دنیای امروز کمک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا بر سر اصلاح ساختار انتشار گازهای کربنی به توافق دست یافت

شهر اسکندر مقدونی در مصر به زیر آب می‌رود

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید