اتحادیه اروپا بر سر اصلاح ساختار انتشار گازهای کربنی به توافق دست یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقابله با تغییرات آب و هوایی
مقابله با تغییرات آب و هوایی   -  Copyright  AFP TV

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا روز یکشنبه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و اصلاح ساختار انتشار گازهای کربنی در این اتحادیه به توافق دست یافتند. 

این توافق بین مذاکره‌کنندگان پارلمان اروپا و نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه به دست آمد. بر همین اساس سطح انتشار گازهای کربنی در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۶۲ درصد نسبت به سطح آن در سال ۲۰۰۵ کاهش خواهد یافت. 

اصلاحات چندجانبه در ساختار انتشار گازهای کربنی اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۱ از سوی کمیسیون اروپا پیشنهاد شده بود. از این طرح به عنوان یکی اصلی‌ترین بخش از برنامه مقابله با تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا نام برده می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توافق به دست آمده زمینه دستیابی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اهداف بلندپروازانه خود در زمینه کاهش انتشار گازهای کربنی را فراهم می‌کند. در همین راستا سهم مجاز کشورهای عضو برای انتشار گازهای کربنی به تدریج کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر مصرف‌کنندگان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۷ میلادی برای مصرف سوخت و گرمایش واحدهای مسکونی مجبور به پرداخت هزینه‌ای برای انتشار گازهای کربنی خواهند شد. با این حال این هزینه دستکم تا سال ۲۰۳۰ به ۴۵ یورو در ازای هر تن کربن محدود خواهد شد. 

اتحادیه اروپا همچنین همزمان با افزایش مالیات کربنی برای واردات کالاها در نظر دارد تا سهم رایگان انتشار گازهای کربنی را که تاکنون برای صنایع اروپایی در نظر گرفته شده بود حذف کند. این سهمیه تاکنون برای کمک به صنایع اروپایی در برابر رقابت با صنایع دیگر کشورها در نظر گرفته می‌شد.