Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قیمت نفت افزایش یافت؛ عوامل تاثیرگذار بر بازار نفت چیست؟

CANVA
CANVA Copyright LUSA
Copyright LUSA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

البته این افزایش قیمت‌ها تحت تاثیر نگرانی‌های کلی از وضعیت رکود اقتصادی و همچنین وضعیت شیوع کووید در چین که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر میزان تقاضای نفت داشته باشد، محدود بود.

آگهی

قیمت نفت به‌واسطه کاهش ارزش دلار در بازارهای روز جمعه ۴ نوامبر باز هم افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۶۵ سنت افزایش به بشکه‌ای ۹۵.۳۲ دلار رسید و هر بشکه نفت وست‌تگزاس‌اینترمدیت هم تا سقف ۸۸.۸۳ دلار معامله شد.

البته این افزایش قیمت‌ها تحت تاثیر نگرانی‌های کلی از وضعیت رکود اقتصادی و همچنین وضعیت شیوع کووید در چین که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر میزان تقاضای نفت داشته باشد، محدود بود.

پیش‌تر گمانه‌زنی‌هایی در مورد تسهیل محدودیت‌های کرونایی در چین طی ماه‌های آینده مطرح شده بود؛ سیاستی که در صورت اجرا می‌تواند تقاضا برای نفت را به‌طور چشمگیری افزایش دهد.

از سوی دیگر کاهش ارزش دلار و نزول ۰.۳ درصدی شاخص ارزش آن در برابر دیگر ارزهای اصلی، تقاضا برای خرید نفت را تاحدودی افزایش داده است. این درحالیست که تصمیم اوپک پلاس در کاهش تولید به میزان ۲ میلیون بشکه در روز که از ماه جاری میلادی در دستور کار قرار گرفته بر افزایش قیمت نفت تاثیرگذار خواهد بود.

کارشناسان می‌گویند تحریم نفت روسیه که قرار است از اوایل ماه آینده میلادی (۵ دسامبر) از سوی کشورهای غربی اجرایی شود نیز فاکتور دیگری بر افزایش قیمت نفت خواهد بود. علاوه بر این، سرد شدن هوا نیز به‌طور طبیعی تقاضا برای نفت را بالا خواهد برد. 

با این حال به‌زعم تحلیل‌گران دلایل دیگری وجود دارد که دست‌کم مانع افزایش «تصاعدی» قیمت‌ها خواهد شد.

از یک سو، نگرانی ها از رکود اقتصادی در ایالات متحده که از آن به‌عنوان بزرگترین مصرف‌کننده نفت جهان یاد می‌شود روز پنجشنبه و در پی سخنان رئیس فدرال رزرو که گفت «خیلی زود است که بخواهیم حتی به متوقف‌کردن افزایش نرخ بهره فکر کنیم» تشدید شده و مانع از رشد بیشتر قیمت‌ها شد.

در همین حال «بانک آو انگلند» هم روز پنجشنبه نسبت به وارد شدن بریتانیا به یک رکود و عدم رشد اقتصادی این کشور دست‌کم تا دو سال آینده هشدار دارد؛ مسئله‌‌ای که لاجرم میزان تقاضای صنایع به نفت را کاهش خواهد داد.

تحلیل‌گران می‌گویند نشانه‌هایی از کاهش تقاضا در کشورهای اروپایی در حال رویت است؛ مردم کمتر از قبل رانندگی می‌کنند و شرکت آمازون هم نسبت به پایین آمدن میزان فروشش هشدار داده است.

وانگهی امیدهایی که اوایل هفته با خبرهایی مبنی بر احتمال برچیده شدن محدودیت‌های کرونایی در چین با هدف تقویت اقتصاد مطرح شده بود با بالارفتن میزان موارد ابتلا به کووید در این کشور، کمرنگ شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای یک سازمان‌ غیردولتی: توتال، غول انرژی فرانسه، بودجه ماشین جنگی روسیه را تامین می‌کند

قیمت نفت به‌دلیل طرح عربستان برای کاهش تولید یک دلار افزایش یافت

به عصر جدیدی از قدرت «پترو دلارها» خوش آمدید؛ صدها میلیارد ثروت نفتی صرف چه می‌شود؟