تهدید روسیه: اگر اسرائيل به اوکراین تسلیحات بدهد، روابط مسکو و تل‌آویو نابود خواهد شد

دمیتری مدودف، رئيس جمهوری پیشین روسیه
دمیتری مدودف، رئيس جمهوری پیشین روسیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

رئيس جمهوری پیشین روسیه می‌گوید در صورتی که اسرائيل تصمیم بگیرد تسلیحات به کی‌یف تحویل دهد، این اقدام به معنای نابودی روابط میان مسکو و تل‌آویو خواهد بود.

دمیتری مدودف، رئيس جمهوری پیشین روسیه به اسرائيل هشدار داد در صورتی که به اوکراین سامانه تسلیحاتی پیشرفته تحویل دهد، روابط مسکو و تل‌آویو نابود خواهد شد. 

آقای مدودف، در کانال تلگرامی خود در یادداشتی ضمن هشدار به اسرائيل، این اقدام تل‌آیو را «بسیار بی‌ملاحظه» خواند و تاکید کرد که ارسال چنین تسلحیاتی برای اوکراین به معنای نابودی مناسبات میان روسیه و اسرائيل خواهد بود. 

دولت اوکراین پیشتر از اسرائيل خواسته بود تا برای مقابله با روسیه سامانه‌های دفاع هوایی و همچنین سایر تسلیحات پیشرفته خود را در اختیار کی‌یف قرار دهد. 

هنوز مشخص نیست که مقام‌های اسرائيلی به صورت رسمی چه سیاستی را اتخاذ خواهند کرد چرا که از ابتدای حمله نظامی روسیه به اوکراین تلاش کردند ضمن همراهی نسبی با غرب در محکومیت مسکو، همچنان روابط خود را با کرملین نیز حفظ کنند و رویکردی میانه در این بحران اتخاذ نمایند. 

آقای مدودف در این پست تلگرامی خود نوشت: «اگر اسرائيل به اوکراین تسلیحات بدهد، تل‌آویو باید استفان باندره‌آ و رومن شوخویچ [قهرمانان اسطوره‌ای اوکراین در دهه‌های ۱۹۴۰-۱۹۵۰] را به عنوان قهرمانان خود معرفی کند.»

اخیرا روزنامه تایمز اسرائيل در گزارشی به نقل از منبع آگاه خبر داده بود که این کشور قصد دارد از طریق یک پیمانکار نظامی و از مسیر لهستان سامانه‌های ضد هوایی را به اوکراین برساند. در آن گزارش البته جزئياتی در خصوص نام این پیمانکار و همچنین نوع سامانه‌ای که قرار است برای کی‌یف ارسال شود نشده است. 

در همین زمینه ناچمن شای، وزیر امور «اسرائيلی‌های ساکن خارج از اسرائيل» در حساب توییتری خود تاکید کرد که تل آویو باید از اوکراین حمایت و برای این کشور تسلیحات ارسال کند. 

آقای شای در این توییت نوشت: «امروز صبح مشخص شد که ایران موشک‌های بالستیک برای روسیه ارسال کرده است. دیگر هیچ تردیدی وجود ندارد که اسرائيل باید در کدام طرف این مناقشه خونین بایستد. زمان آن رسیده که اوکراین {از اسرائیل} همانند آمریکا و کشورهای ناتو کمک نظامی دریافت کند.» 

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی در خصوص ارسال تسلیحات از سوی جمهوری اسلامی به روسیه منتشر شده بود. ابتدا صحبت از پهپادهای ایرانی بود اما در روزهای اخیر گزارش‌های مختلفی در رابطه با ارسال موشک‌های بالستیک برای ارتش روسیه نیز منتشر شده است. 

پیش از این ولودیمیر زلنسکی چندین بار از اینکه اسرائيل حاضر نشده به این کشور تسلیحات برای مقابله با روسیه تحویل دهد، ابراز ناامیدی کرده بود. رئيس جمهوری اوکراین در گفتگویی تاکید کرده بود که از زمان ابتدای حمله نظامی روسیه به این کشور، اسرائيل هیچ کمکی به کی‌یف نکرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین