ایران پیش از حمله گسترده موشکی و «پهپادی» روسیه به اوکراین: به مسکو پهپاد نداده‌ایم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رزمایش پهپادی ایران/آرشیو
رزمایش پهپادی ایران/آرشیو   -  کپی رایت  AP/AP

وزیر امور خارجه ایران یک روز پیش از آنکه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روسیه را به حمله با پهپادهای ایرانی به کی‌یف متهم کند،  بار دیگر فروش هواپیمای بی‌سرنشین به روسیه را تکذیب کرد. 

روسیه روز دوشنبه ۱۰ اکتبر با ده‌ها موشک و به گفته زلنسکی با «پهپادهای شاهد» کی‌یف، به پایتخت و چند شهر دیگر اوکراین حمله گسترده‌ای کرد.

به گزارش ایرنا حسین امیرعبداللهیان روز یکشنبه در دیدار با پاپل یابلونسکی، معاون وزیر امور خارجه لهستان بار دیگر تاکید کرده بود: «جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان سلاح برای به کارگیری در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده و موضع اصولی ایران مخالفت با تسلیح هر یک از طرفین این جنگ و با هدف توقف جنگ است.»

براساس عرف حقوق بین‌الملل معمولا و در زمان بروز جنگ میان دو کشور طرفین درگیر با هدف خاتمه مخاصمه مسلحانه تحریم تسلیحاتی می‌شوند. با این حال در جنگ اوکراین و با توجه به حمایت یک‌پارچه اروپا و آمریکای شمالی از کی‌یف این نُرم اجرا نمی‌شود. 

براساس چند گزارش، روسیه که با تحریم‌های همه جانبه‌ بین‌المللی روبه‌رو است، برای جبران کمبود ذخایر تسلیحاتی دست به دامن ایران و کره شمالی شده است. 

ایالات متحده آمریکا در ماه اوت امسال  برای نخستین بار از برنامه روسیه برای خرید پهپادهای ایرانی خبر داد. با وجود تکذیب رسمی این خبر از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی، برخی از مسئولان پیشین و همچنین رسانه‌های رسمی و نیمه‌رسمی فروش پهپاد به روسیه را نماد پیشرفت و توانمندی نظامی ایران توصیف کردند.

ارتش اوکراین ماه گذشته با انتشار تصاویری برای نخستین بار اعلام کرد روسیه با پهپادهای شاهد ۱۳۶ ایران مواضع ارتش اوکراین را در میدان‌های جنگ هدف قرار می‌دهد. چندی بعد روزنامه وال‌استریت جورنال با انتشار گزارشی اعلام کرد پهپادهای ایرانی با ظاهر تغییر یافته، ضربات سنگینی به ماشین جنگی اوکراین وارد کرده اند.