ابراز نگرانی روسیه از حمله رادیواکتیوی اوکراین؛ کی‌یف: مسکو در پی استفاده از «بمب کثیف» است

منطقه دونتسک، اوکراین
منطقه دونتسک، اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه مدعی شد که اوکراین در حال تدارک برای استفاده از سلاح رادیواکتیوی است، ادعایی که در بحبوحه تلاش مسکو برای سد کردن مسیر پیشروی‌های اوکراین در جنوب مطرح و به شدت از سوی مقامات ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و اوکراین رد شد.

آگهی

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه مدعی شد که اوکراین در حال تدارک برای استفاده از سلاح رادیواکتیوی است، ادعایی که در بحبوحه تلاش مسکو برای سد کردن مسیر پیشروی‌های اوکراین در جنوب مطرح و به شدت از سوی مقامات ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و اوکراین رد شد.

وزیر دفاع روسیه در تماس تلفنی با همتایان خود از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ترکیه مدعی شد که اوکراین قصد دارد در اقدامی تحریک‌آمیز به انفجار یک «بمب کثیف» دست بزند و سپس روسیه را به عنوان عامل این اقدام معرفی کند. 

بمب کثیف از مواد منفجره برای پراکندگی زباله‌های رادیواکتیو استفاده می‌کند و هر چند که اثر مخرب انفجار اتمی را ندارد، اما می‌تواند مناطق وسیعی را در معرض آلودگی رادیواکتیوی قرار دهد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا قویا ادعای آقای شویگو را رد کرده و به مسکو نسبت به استفاده از این بهانه برای تشدید تنش هشدار داده است. آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای گفت که ایالات متحده «اتهام آشکارا و نادرست شویگو» را رد می‌کند.

وزارت دفاع فرانسه هم اعلام کرد که آقای شویگو به همتای خود، سباستین لکورنو، گفته است که وضعیت جنگ در جبهه اوکراین به سرعت در حال بدتر شدن و «تشدید غیرقابل کنترل» است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز عصر یکشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که مسکو بر خلاف اتهامی که علیه کی‌یف مطرح کرده، خود در تدارک استفاده از سلاح رادیواکتیو و بمب کثیف در خاک اوکراین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش نیروهای بازدارنده روسیه برای «حمله هسته‌ای بزرگ» با نظارت پوتین

تهدید روسیه: اگر اسرائيل به اوکراین تسلیحات بدهد، روابط مسکو و تل‌آویو نابود خواهد شد

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد