Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رزمایش نیروهای بازدارنده روسیه برای «حمله هسته‌ای بزرگ» با نظارت پوتین

عکس آرشیوی از پرتاب موشک بالستیک قاره پیما توسط ارتش روسیه
عکس آرشیوی از پرتاب موشک بالستیک قاره پیما توسط ارتش روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بخشی از این رزمایش، یک موشک بالستیک به طور مشخص به سمت شبه جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه پرتاب و دیگری از یک زیردریایی اتمی روسی در آب‌های دریای بارنتز در قطب شمال شلیک شد.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه رزمایش‌های نیروهای راهبردی هسته‌ای کشورش را زیر نظر گرفت.

بخشی از این رزمایش آنگونه که آسوشیتدپرس گزارش کرده به پرتاب‌های چندگانه موشک‌های بالستیک و کروز به منظور نمایش قدرت ارتش روسیه در بحبوحه تشدید تنش‌ها با غرب بر سر جنگ اوکراین، اختصاص داشت.

در گزارشی که از سوی سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به ولادیمیر پوتین ارائه شد هدف از برپایی این رزمایش شبیه سازی یک «حمله هسته ای بزرگ » توسط ارتش در تلافی حمله هسته‌ای صورت گرفته به این کشور عنوان شده است.

این مانورها از سوی دیگر به دنبال هشدار پوتین در خصوص آمادگی کشورش برای استفاده از «همه ابزارهای موجود» به منظور دفع حملات به خاک روسیه با اشاره آشکار به زرادخانه های هسته ای این کشور انجام شده است.

کرملین نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به نظارت ولادیمیر پوتین بر آنچه «تمرین نیروهای بازدارنده راهبردی برای پاسخگویی به تهدیدات در صورت وقوع جنگ هسته‌ای» خوانده شده از شلیک موشک‌های بالستیک و کروز در این رزمایش خبر داده است.

بنا به این گزارش، یک موشک بالستیک به طور مشخص به سمت شبه جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه پرتاب و دیگری از یک زیردریایی اتمی روسی در آب‌های دریای بارنتز در قطب شمال شلیک شده است.

در بیانیه کرملین تاکید شده است که «وظایف تعیین شده در تمرین آموزشی بازدارندگی استراتژیک به طور کامل انجام شد و همه موشک‌ها به هدف خود اصابت کردند.»

نیروهای «بازدارنده راهبردی» روسیه، بنا به تعریف جامعی که از آنها ارائه شده، برای پاسخ به تهدیدات علیه این کشور از جمله در صورت وقوع جنگ هسته ای طراحی شده اند.

این نیروها مجهز به موشک‌های قاره پیما، بمب افکن‌های راهبردی دور بُرد، زیردریایی‌ها، کشتی‌های سطحی و هوانوردی دریایی هستند.

رزمایش‌های ویژه ارتش روسیه در بحبوحه تهاجم نظامی این کشور به اوکراین و شدت گرفته تنش با غرب برگزار می شود.

مقامات روسیه بارها تهدید کرده‌اند که در صورت هر گونه «تهدید وجودی» علیه کشورشان به استفاده از سلاح هسته‌ای متوسل خواهند شد.

به گزارش آسوشیتدپرس چنین مانورهایی که نیروهای سه گانه هسته‌ای زمینی، دریایی و هوایی درآن مشارکت دارند به صورت سالانه برای آموزش نیروهای راهبردی روسیه و نشان دادن آمادگی آنها برگزار می شود.

بنا به این گزارش تمرین‌های مشابهی پیش‌تر، درست چند روز از اعزام نیروهای نظامی ارتش روسیه به خاک اوکراین برپا شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتهام متقابل روسیه و اوکراین؛«بمب کثیف» و عملیات «ساخت و ساز مخفیانه» در بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا

ابراز نگرانی روسیه از حمله رادیواکتیوی اوکراین؛ کی‌یف: مسکو در پی استفاده از «بمب کثیف» است

رزمایش هسته‌ای سالانه ناتو در بحبوحه جنگ اوکراین آغاز شد