Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رزمایش هسته‌ای سالانه ناتو در بحبوحه جنگ اوکراین آغاز شد

رزمایش نظامی ناتو
رزمایش نظامی ناتو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناتو می‌گوید با وجود ادامه جنگ اوکراین، رزمایش سالانه خود در اروپا را با شرکت حدود ۶۰ فروند هواپیما از ۱۴ کشور دنیا آغاز کرده است.

آگهی

رزمایش‌های هسته‌ای سالانه ناتو روز دوشنبه ۱۷ اکتبر آغاز شد، رزمایشی که این نهاد نظامی امنیتی می‌گوید ارتباطی با جنگ اوکراین ندارد. 

 استفاده از بمب‌های هسته‌ای آمریکا مستقر در اروپا  در این رزمایش با حدود ۶۰ فروند هواپیما و بر فراز دریای شمال، بریتانیا و بلژیک تمرین خواهد شد. 

این رزمایش‌ها در بحبوحه تشدید تنش‌ها با روسیه و بر سر تهاجم این کشور به اوکراین برگزار می‌شود. این مانورها احتمالا همزمان با رزمایش‌های هسته‌ای سالانه مسکو به نام «گروم» خواهد بود که معمولا در اواخر ماه اکتبر برگزار می‌شود و در آن ارتش روسیه، بمب‌افکن‌ها، زیردریایی‌ها و موشک‌های خود با قابلیت اتمی را آزمایش می‌کند. 

ناتو در وب‌سایت خود با اعلام اینکه این رزمایش تا ۳۰ اکتبر ادامه خواهد داشت تاکید کرده این مانور یک فعالیت آموزشی معمول و مستمر است و به هیچ رویداد کنونی در جهان مرتبط نیست. 

همچنین اوآنا لانژسکو، سخنگوی ناتو، گفت: «این رزمایش کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بازدارندگی هسته‌ای ائتلاف، امن، ایمن و موثر باقی می‌ماند».

ناتو در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد که بلژیک میزبان مانورهای نظامی است که ۱۴ کشور و حدود ۶۰ هواپیما از جمله پیشرفته‌ترین جت‌ها و جنگنده‌های موجود در جهان و همچنین بمب‌افکن‌های دوربرد ‌B-۵۲ آمریکا که از پایگاه هوایی مینوت در داکوتای شمالی به پرواز در می‌آیند در آن شرکت خواهند کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو هفته قبل به صراحت اعلام کرده بود که این ائتلاف با وجود شرایط متشنج بین‌المللی به برگزاری رزمایش‌های خود ادامه خواهد داد. او همچنین در ادامه صحبت‌های خود خطاب به خبرنگاران گفت: «لغو مانورها به دلیل جنگ در اوکراین سیگنال بسیار اشتباهی را ارسال می‌کند و ما باید نشان دهیم که قدرت نظامی ناتو بهترین راه برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین رزمایش هوایی تاریخ ناتو برگزار می‌شود

شبح جنگ هسته‌ای بر فراز اوکراین؛ خطر انفجار تصادفی تسلیحات اتمی چقدر است؟

رزمایش نیروهای بازدارنده روسیه برای «حمله هسته‌ای بزرگ» با نظارت پوتین