سازمان ملل متحد برای نخستین بار گزارشگر ویژه حقوق بشر در روسیه تعیین می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات اپوزیسیون در روسیه
تظاهرات اپوزیسیون در روسیه   -  کپی رایت  Dmitri Lovetsky/Copyright 2021 The AP. All rights reserved.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه و برای نخستین بار با صدور قطعنامه‌ای به تعیین یک گزارشگر ویژه نظارت بر سرکوب مخالفان در روسیه رای داد. 

پیش‌نویس این قطعنامه از سوی کشورهای عمدتا اروپایی ارائه شده بود. از میان ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر، ۱۷ کشور به این قطعنامه رای مثبت و ۶ کشور رای منفی دادند. ۲۴ کشور دیگر هم در رای‌گیری شرکت نکردند.

چین، ونزوئلا و کوبا از جمله اعضایی بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. 

روسیه اندکی پس از حمله نظامی به اوکراین از عضویت در شورای حقوق بشر محروم شد. با این حال، نماینده این کشور به‌عنوان عضو ناظر در جلسه شورا حضور داشت. گنادی گاتیلوف، سفیر روسیه در سازمان ملل در ژنو و وزیر امور خارجه پیشین این کشور با محکوم کردن این قطعنامه، «اعضای غربی شورا» را به تلاش برای «استفاده سیاسی» از این نهاد متهم کرد. 

براساس قطعنامه صادر شده، شورای یک نفر را برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در روسیه به مدت یک سال منصوب خواهد کرد. این مقام باید داده‌های متناسب ارائه شده از سوی تمام بازیگران سیاسی و اجتماعی روسیه، اعم از داخلی و خارجی را جمع‌آوری و تحلیل و بررسی کند. 

وضعیت حقوق بشر در سال‌های گذشته و به‌ویژه پس از ماجرای مسمومیت الکسی ناوالنی و سرکوب گسترده تظاهرات هواداران او، نگرانی نهادهای بین‌المللی را دوچندان کرده است. حمله به اوکراین و سربازگیری اجباری و همچنین سرکوب مخالفان جنگ، ازجمله موارد تشدید اخیر نقض حقوق بشر در روسیه به شمار می‌روند.