کشته شدن دستکم ۳۰ غیرنظامی در زاپوریژیا ساعتی پس از اعلام الحاق این منطقه اوکراین به روسیه

حمله روسیه به کاروان خودروهای غیرنظامی در زاپوریژیا در شرق اوکراین
حمله روسیه به کاروان خودروهای غیرنظامی در زاپوریژیا در شرق اوکراین Copyright AP/Ukrainian Police Press Office
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می‌شود یک دختر بچه ۱۱ ساله و یک پسر بچه ۱۴ ساله نیز کشته شده‌اند. رئیس پلیس اوکراین همچنین از زخمی شدن یک کودک ۳ ساله در جریان «حمله روسیه» خبر داده است.

آگهی

حمله موشکی به کاروان خودروهای غیرنظامی در نوار منطقه تحت کنترل اوکراین و مناطق اشغال شده توسط روسیه در زاپوریژیا، ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. رئیس پلیس اوکراین در یک پست فیسبوکی از کشته شدن دست‌کم ۳۰ نفر و مجروح شدن ۸۸ نفر در این حادثه خبر داده و روسیه را به ارتکاب یک «جنایت جنگی» دیگر در زاپوریژیا متهم کرده است.

گفته می‌شود یک دختر بچه ۱۱ ساله و یک پسر بچه ۱۴ ساله نیز کشته شده‌اند. رئیس پلیس اوکراین همچنین از زخمی شدن یک کودک ۳ ساله در جریان «حمله روسیه» خبر داده است.

کی‌یف پیش‌تر از کشته شدن دست‌کم ۲۵ نفر و مجروح شدن ۵۰ نفر در جریان این حمله خبر داده بود. به‌گزارش منابع اوکراینی این حادثه در حومه شهر زاپوریژیا در فاصله‌ای اندک با محدوده تحت کنترل اوکراین و منطقه اشغال‌شده توسط روسیه رخ داده است.

این درحالیست که مسکو و کی‌یف متقابلا یکدیگر را به ارتکاب این حمله متهم می‌کنند. طرفین با انتشارتصاویری از این بمباران، خودروهایی که شیشه‌هایشان خرد شده و همچنین اجساد بی‌جان یکدیگر را به ارتکاب جنایت در این منطقه متهم می‌کنند.

کی‌یف می‌گوید یک تیم تحقیقاتی را برای بررسی ابعاد حادثه و چرایی آن به محل اعزام کرده است. خبرنگار خبرگزاری فرانسه هم از باز شدن دهانه‌ای به عمق چندین متر در محل حادثه خبر داده است.

کی‌یف با نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی مسکو می‌گوید نیروهای روس عمدا در این ساعت روز که عمدتا مملو از جمعیت است این نقطه را با موشک هدف قرار داده‌اند. مسکو این ادعا را تکذیب کرده است.

زاپوریژیا یکی از ۴ منطقه‌ای بود که روز جمعه ۳۰ سپتامبر و پس از برگزاری «همه پرسی» از سوی ولادیمیر پوتین به‌عنوان بخشی از خاک فدراسیون روسیه به‌رسمیت شناخته شد. منابع خبری وابسته به کی‌یف می‌گویند اکثر قربانیان از شهروندانی هستند که سعی داشتند ساعاتی پیش از «الحاق رسمی» این منطقه به خاک روسیه، منطقه را ترک کنند. یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای مهم اوکراین در این منطقه واقع شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد برای نخستین بار گزارشگر ویژه حقوق بشر در روسیه تعیین می‌کند

الحاق ۱۵ درصد از خاک اوکراین؛ اتحادیه اروپا سفرای روسیه را احضار کرد

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود