اوکراین از خاموشی آخرین رآکتور فعال در نیروگاه اتمی زاپوریژیا خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نظامی روس در نیروگاه زاپوریژیا
نظامی روس در نیروگاه زاپوریژیا   -  کپی رایت  AP Photo

اوکراین روز یکشنبه از توقف فعالیت ششمین و آخرین رآکتور فعال در نیروگاه اتمی زاپوریژیا که تحت اشغال نیروهای روسیه قرار دارد، خبر داد.

بر اساس بیانیه انرژواتم (Energoatom) اپراتور اوکراینی نیروگاه زاپوریژیا، واحد شماره ۶ این نیروگاه  از ساعت ۰۳:۴۱ روز یکشنبه (۱۱ سپتامبر) از مدار خارج و فعالیت آن در شبکه برق متوقف شده است. 

انرژواتم همچنین با تاکید بر این که خاموشی سرد «ایمن‌ترین روش» است، اعلام کرد که تدارکات لازم برای خنک کردن این رآکتور در حال انجام است.

نیروگاه زاپوریژیا، پس از گلوله‌باران هفته گذشته آخرین منبع خارجی تامین برق را از دست داد و استفاده از تنها رآکتور فعال آن برای تامین انرژی مورد نیاز سیستم‌های خنک‌کننده آغاز شد. اما از روز شنبه و با اتصال دوباره نیروگاه به خطوط برق کشور، نیاز به فعالیت تنها رآکتور عملیاتی این نیروگاه برای تامین برق سیستم ایمنی آن منتفی شد.

اپراتور اوکراینی نیروگاه زاپوریژیا در بیانیه مطبوعاتی خود با اشاره به خطر بالای وارد آمدن آسیب بیشتر به خطوط انتقال این نیروگاه بار دیگر خواستار ایجاد منطقه غیرنظامی در اطراف آن شد.

اوکراین و متحدان غربی این کشور نگرانی های فزاینده ای را در مورد امنیت نیروگاه زاپوریژیا که بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا به شمار می‌رود،  ابراز کرده‌اند. رافائل گروسی، مدیر کل انرژی بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) نیز خواستار توقف فوری گلوله‌باران منطقه اطراف این نیروگاه شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه نیز از «قطع کامل آب و برق» در شهر جنوبی «انرهودار»، جایی که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در آن قرار دارد، گزارش داد، رخدادی که به زعم آژانس «ایمنی نیروگاه را به خطر می‌اندازد.»