گزارش آژانس از وضعیت نیروگاه زاپوریژیا؛ زلنسکی استقبال کرد، لاوروف توضیح خواست

گزارش آژانس از وضعیت نیروگاه زاپوریژیا؛ زلنسکی استقبال کرد، لاوروف توضیح خواست
گزارش آژانس از وضعیت نیروگاه زاپوریژیا؛ زلنسکی استقبال کرد، لاوروف توضیح خواست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود درباره وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا تاکید کرده که شرایط کنونی در بزرگترین نیروگاه هسته‌ای قاره اروپا «ناپایدار» است.

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود درباره وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین خواستار ایجاد «منطقه‌ای امن» برای پیشگیری از وقوع حادثه‌ای هسته‌ای شد.

در این گزارش تاکید شده که وضعیت کنونی در نیروگاه زاپوریژيا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای قاره اروپا، به دلیل گلوله‌باران‌ها «ناپایدار» است. این نیروگاه از حدود شش ماه پیش تاکنون به اشغال نیروهای روسیه درآمده است. 

هیاتی کارشناسی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گذشته برای بازدید از نیروگاه زاپوریژیا وارد این مجموعه صنعتی شدند. این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش خود خواستار «توقف فوری» حملات به این نیروگاه و اطراف آن شده است. 

AP/Maxar
نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیاAP/Maxar

اوکراین و روسیه به طور متقابل یکدیگر را مسئول حملات به نیروگاه زاپوریژیا و اطراف آن معرفی می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین سه‌شنبه شب از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد. 

او اشاره این نهاد به اشغال نیروگاه از سوی نیروهای روسیه را مثبت دانست. 

رئیس‌جمهوری اوکراین با این حال درباره پیشنهاد ایجاد «منطقه‌ای امن» گفت که اگر منظور از آن ایجاد «منطقه‌ای غیرنظامی» باشد کی‌یف از آن حمایت خواهد کرد. 

در مقابل سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه اظهار داشت که مسکو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره گزارشش «توضیح» خواسته است. وی گفت: «نیاز است که توضیحات بیشتری داده شود زیرا چندین مورد سوال‌برانگیز در این گزارش وجود دارد. ما از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح خواسته‌ایم.» 

پیش از این سفیر روسیه در سازمان ملل متحد از عدم معرفی نیروهای اوکراینی به عنوان مسئول حملات به نیروگاه اتمی زاپوریژیا ابراز تاسف کرده بود. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز از «فشارهای» کشورهای غربی بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سخن گفت و از آن انتقاد کرد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود از شرایط کار کارکنان اوکراینی نیروگاه زاپوریژیا که «پراسترس» خوانده شده انتقاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروگاه هسته‌ای اوکراین؛ مسکو نسبت به «اقدام خرابکارانه» احتمالیِ کی‌یف در زاپوریژیا هشدار داد

هشدار گروسی: وضعیت ایمنی بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا به شدت نگران کننده است

هشدار چین به روسیه و اوکراین: نگذارید جنگ از کنترل خارج شود