مقامات اوکراینی: نیروگاه زاپوریژیا به دنبال گلوله‌باران روس‌ها از مدار خارج شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا
نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا   -  Copyright  AP Photo

مسئولان اوکراینی می‌گویند نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به دلیل آتش‌سوزی در پی گلوله باران‌های انجام شده از طرف ارتش روسیه از مدار برق خارج شده است.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز سه‌شنبه گزارش خود از وضعیت نیروگاه زاپوریژیا منتشر کند. این نیروگاه از حدود شش ماه پیش به اشغال نیروهای روس درآمده است. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد که مقامات اوکراینی به این نهاد اطلاع داده‌اند که اتصال خط انتقال جانشین که آخرین خط انتقال برق از نیروگاه زاپوریژیا بود «به طور عمدی برای اطفای حریق قطع شده است».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تنها راکتور فعال این نیروگاه از این پس برق مورد نیاز کل مجموعه را برای تامین ایمنی آن تامین خواهد کرد. به گفته مایکل اشنایدر، کارشناس انرژی اتمی وضعیت کنونی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا «شکننده، بی‌ثبات و غیرقابل اتکا» است. 

گلوله‌باران اخیر باعث شده است تا بار دیگر نگرانی‌ها از وقوع حادثه‌‌ای هسته‌ای در نیروگاه اتمی زاپوریژیا افزایش یابد. روسیه و اوکراین به طور متقابل یکدیگر را مسئول حمله به این نیروگاه معرفی می‌کنند. 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دوشنبه شب ابراز امیدواری کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش روز سه‌شنبه خود درباره نیروگاه زاپوریژیا «واقع‌بین» باشد. 

هیات کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گذشته موفق به بازدید از نیروگاه ژاپوریژیا شد. رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد پس از بازدید از محل گفته بود که «تمامیت فیزیکی» این نیروگاه «به دفعات» نقض شده است.