«گلوله‌باران و خرابکاری» در اطراف نیروگاه اتمی زاپوریژیا؛ کی‌يف و مسکو یکدیگر را متهم کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس ماهواره‌ای از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا
عکس ماهواره‌ای از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات اوکراین روز پنجشنبه ارتش روسیه را متهم کردند که با آتش توپخانه‌ای به شهر انرهودار که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در آن واقع شده حمله کرده است.

در مقابل روسیه مدعی است که اوکراین با اعزام «خرابکاران» تلاش کرده است کنترل این نیروگاه را به دست بگیرد. اتهام‌های متقابل اوکراین و روسیه علیه یکدیگر در حالی مطرح می‌شود که هیات کارشناسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است تا ساعاتی دیگر از نیروگاه زاپوریژیا بازدید کند. 

درگیری در نزدیکی این نیروگاه که از ماه مارس به اشغال نیروهای روسیه درآمده نگرانی‌هایی را بابت احتمال انفجار یکی از راکتورهای آن و انتشار تشعشعات رادیواکتیو پدید آورده است. 

دمیترو اورلوف، شهردار انرهودار که دیگر در این شهر حضور ندارد در پیام‌رسان تلگرام نوشت که هیات کارشناسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «دلایل امنیتی» قادر به «ادامه مسیر نیست». به گفته وی ارتش روسیه از سحرگاه پنجشنبه با خمپاره‌انداز، سلاح‌های خودکار و پرتاب راکت به انرهودار حمله کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که فعلا برنامه بازدید هیات کارشناسی این نهاد از نیروگاه زاپوریژیا پا برجا است. 

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد: «حدود ساعت شش صبح دو گروه از خرابکارهای ارتش اوکراین که تعدادشان به حدود ۶۰ نفر می‌رسید با دو قایق خود را به سه کیلومتری شمال شرقی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا رساندند و تلاش کردند کنترل آن را به دست بگیرند.»

به گفته این وزارتخانه ارتش روسیه با اتخاذ تدابیری از جمله استفاده از نیروی هوایی برای مهار «خرابکارها» دست به کار شد. وزارت دفاع روسیه همچنین ارتش اوکراین را متهم کرد که با خمپاره به محلی که هیات کارشناسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است در آن حضور پیدا کند حمله کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این با بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه زاپوریژیا و سفر آنها به منطقه از طریق عبور از مناطق تحت کنترل نیروهای اوکراینی موافقت کرده بود.