پوتین با بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه زاپوریژیا موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
مکرون و پوتین
مکرون و پوتین   -   کپی رایت  AFP

کاخ ریاست جمهوری فرانسه پس از گفتگوی تلفنی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور با رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین روز جمعه با انجام ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا با عبور از اوکراین و نه روسیه، موافقت کرده است. نیروگاه زاپوریژیا در جنوب اوکراین واقع و تحت کنترل روسیه است.

رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با امانوئل ماکرون  با بازنگری بر شرایط لازم برای عبور بازرس سازمان بین المللی انرژی اتمی از روسیه و همچنین بازرسی از نیروگاه زاپوریژیا در صورتی که  بازرس سازمان انرژی اتمی از خاک اوکراین عبور کند، موافقت کرد.  

رؤسای جمهور روسیه و فرانسه در پایان این گفتگو خواستار سازماندهی «در اسرع وقت» بازرسی از نیروگاه زاپوریژیا توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) به منظور ارزیابی موقعیت این نیروگاه شدند.  

همزمان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سفر به اوکراین از روسیه خواست این نیروگاه که در جنوب اوکراین واقع شده است را از شبکه تامین برق این کشور قطع نکند. نیروگاه زاپوریژیا در هفته‌های اخیر هدف حملاتی بوده که مسکو و کی‌یف یکدیگر را مسئول آن‌ها می‌دانند.

شرکت ملی تولید انرژی هسته‌ای اوکراین پیش‌تر اعلام کرده بود با توجه به این که ارتش روسیه به دنبال منابعی برای ژنراتورهای دیزلی است و دسترسی کارکنان را به تاسیسات محدود کرده است از سناریوی قطع ارتباط نیروگاه زاپوزیژیا از شبکه تامین انرژی اوکراین توسط روسیه بیم دارد. ژنراتورهای دیزلی معمولا پس از خاموشی راکتورها فعال می شوند.