زلنسکی: جهان وارد عمل نشود فاجعه در نیروگاه اتمی زاپوریژیا رخ می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروگاه اتمی زاپوریژیا، اوکراین
نیروگاه اتمی زاپوریژیا، اوکراین   -   کپی رایت  Planet Labs PBC/AP

ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین از کشورهای جهان خواست هرچه سریعتر برای وادار کردن نیروهای روسی به تخلیه بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا، اقدامی انجام دهند. 

آقای زلنسکی با اشاره به گلوله‌باران روز پنجشنبه روسیه که به گفته او باعث آتش‌سوزی در یک نیروگاه زغال‌سنگ در مجاورت نیروگاه اتمی زاپوریژیا شده تاکید کرد در صورتی که اقدامی عاجل صورت نگیرد، یک فاجعه بین‌المللی رادیواکتیو کل منطقه را تهدید می‌کند. 

حادثه آتش‌سوزی روز پنجشنبه باعث شده تا نیروگاه زاپوریژیا از شبکه تامین برق خارج شود. با وجود انتقاد آقای زلنسکی، روسیه اوکراین را مقصر این حادثه می‌داند. 

زلنسکی با ستایش از تکنسین‌های اوکراینی که نیروگاه را زیر نظر ارتش روسیه اداره می کنند، گفت: «ژنراتورهای دیزلی پشتیبان، تامین برق را برای سیستم‌های خنک کننده و ایمنی در نیروگاه تضمین می‌کنند.» او همچنین در بخش دیگری از سخنرانی ویدیویی خود با اشاره به لزوم اقدام بین‌المللی علیه روسیه گفت: «اینجا دقیقا فشار بین‌المللی نیاز است تا اشغالگران را مجبور کند به صورت فوری از قلمرو نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا عقب‌نشینی کند.» 

وی با انتقاد از ضعف عملکرد سازمان‌های بین‌المللی گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر سازمان‌های بین‌المللی باید خیلی سریع‌تر از آنچه اکنون عمل می‌کنند اقداماتی را در دستور کار قرار دهند چرا که هر دقیقه ماندن نیروهای روسی در نیروگاه هسته‌ای خطر یک فاجعه تشعشعات جهانی را تشدید می‌کند.»

شرکت اتمی دولتی انرگواتوم اوکراین می‌گوید یکی از دو راکتور فعال نیروگاه دوباره به شبکه وصل شده و پس از قطع کامل برق در روز پنجشنبه دوباره برق را تامین می‌کند.

ولادیمیر روگوف، یک مقام انتصابی روسیه در شهر اشغالی انرودار در نزدیکی نیروگاه، نیروهای مسلح اوکراین را مسئول حادثه روز پنجشنبه دانست و گفت که آنها باعث آتش سوزی در جنگلی در نزدیکی نیروگاه شدند.

روگوف در تلگرام نوشت: «تحریکات جنگنده‌های زلنکسی باعث قطع خطوط برق از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا بود. این قطع و وصل بر اثر آتش سوزی و اتصال کوتاه در خطوط برق ایجاد شد.» 

وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرد که ارتش کشور یک هویتزر M777 ساخت آمریکا را که به گفته مسکو، برای گلوله‌باران نیروگاه زاپوریژیا از سوی اوکراین مورد استفاده قرار می‌گرفت، منهدم کرده‌ است. تصاویر ماهواره ای آتش سوزی در نزدیکی نیروگاه را نشان می‌دهد اما منابع رسمی و مستقل هنوز نتوانسته‌اند دلیل اصلی آن‌را تشخیص دهند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حادثه روز پنجشنبه نخستین قطعی کامل نیروگاه زاپوریژیا از شبکه تامین برق در طی جنگ ۶ ماهه بوده است. مقام‌های منطقه‌ای در زاپوریژیا اعلام کرده‌اند که بیش از ۱۸ هزار نفر در چندین شهرک روز جمعه به دلیل آسیب‌های وارد شده به خطوط برق، بدون برق مانده‌اند.