Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اوکراین به سامانه پیشرفته دفاع هوایی آمریکا مجهز شد؛ «مسکو بر حملات با پهپادهای ایرانی افزوده است»

استفاده اوکراین از سامانه موشکی «هیمارس»
استفاده اوکراین از سامانه موشکی «هیمارس» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که کشورش سامانه‌ پیشرفته دفاع هوایی «ناسامز» را از آمریکا دریافت کرده است.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که کشورش سامانه‌ پیشرفته دفاع هوایی «ناسامز» را از آمریکا دریافت کرده است.

آقای زلنسکی روز یک‌شنبه ۲۵ سپتامبر با تشکر از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای ارسال سامانه پیشرفته دفاعی به اوکراین، گفت که سیستم دفاعی کشورش برای پوشش همه مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های اوکراین کافی نیست.

از سوی دیگر دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که آقای زلنسکی روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر در جلسه ویژه‌ای با حضور وزیر دفاع و شماری از مقام‌های نظامی از جمله فرمانده بخش اطلاعات ارتش، موضوع استفاده نیروهای «دشمن» از تسلیحات جدید نظامی و چگونگی مقابله با آن‌ها را بررسی کردند.

بر اساس اعلام دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، این جلسه در پی افزایش حملات روسیه به ناحیه اودسا با استفاده از پهپادهای جنگی ایران تشکیل شده است.

پیش از این، «وال‌استریت‌ژورنال» در مورد استفاده روسیه از پهپادهای بدون سرنشین ایرانی، اعلام کرده بود که این پهپادهای انتحاری خطرات جدیدی برای ارتش اوکراین محسوب می‌شوند.

سخنگوی فرمانداری اودسا روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که ارتش روسیه در روزهای گذشته در حملاتی که به این ناحیه داشته، دست‌کم از ۵ فروند پهپاد ایرانی استفاده کرده است.

دولت اوکراین روز جمعه به تلافی «کمک‌ تسلیحاتی تهران به مسکو»، با لغو اعتبارنامه سفیر ایران در کی‌یف، مناسبات دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرد.

 ایران در واکنش به این اقدام دولت اوکراین اعلام کرد که «واکنش مناسب» نشان خواهد داد. تهران بارها ادعای ارسال پهپادهای نظامی به روسیه را رد کرده است.

اینک آقای زلنسکی از آمریکا به دلیل در اختیارگذاشتن سامانه موشکی «هیمارس» و دیگر موشک‌اندازها قدردانی کرد که در پیشروی نیروهای اوکراینی در شرق این کشور و عقب‌راندن نیروهای روسی نقش داشته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آمریکا ماه گذشته با درخواست کی‌یف برای دریافت سیستم موشکی پیشرفته موافقت کرد. آقای زلنسکی پیشتر خواستار ارسال تسلیحات پیشرفته نظامی به اوکراین شده بود.

روسیه بارها به آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین هشدار داده است. در همین زمینه کرملین روز دوشنبه از برقراری «تماس‌های پراکنده» میان روسیه و آمریکا در مورد موضوع تسلیحات هسته‌ای خبر داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی: جهان وارد عمل نشود فاجعه در نیروگاه اتمی زاپوریژیا رخ می‌دهد

کمک‌های جدید آمریکا و آلمان در ۳۱ سالگی استقلال اوکراین؛ زلنسکی: تا پای جان در مقابل روسیه می‌ایستیم

انهدام پیشرفته‌ترین جنگنده روسیه برای اولین بار در تاریخ همزمان با پیشروی مسکو در خاک اوکراین