Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نگرانی شورای امنیت از حمله دوباره به نیروگاه زاپوریژیا؛ گروسی: اجازه بدهید خودم به اوکراین می‌روم

نیروهای ارتش روسیه در اطراف سایت هسته‌ای راپوروژیا
نیروهای ارتش روسیه در اطراف سایت هسته‌ای راپوروژیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی بمباران مجدد محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیادر اوکراین، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه فوق‌العاده تشکیل داد. روسیه و اوکراین بار دیگر متقابلا یکدیگر را به حمله به این نیروگاه متهم کردند. واشنگتن از طرح ایجاد یک محدوده غیرنظامی برای محافظت از این سایت هسته‌ای، حمایت کرد.

آگهی

در پی بمباران مجدد محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه فوق‌العاده تشکیل داد. روسیه و اوکراین بار دیگر متقابلا یکدیگر را به حمله به این نیروگاه متهم کردند. واشنگتن از طرح ایجاد یک محدوده غیرنظامی برای محافظت از این سایت هسته‌ای، حمایت کرد.

نیروگاه تولید برق هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین روز پنجشنبه بار دیگر بمباران شد. این بار هم روسیه و اوکراین یکدیگر را به‌ حمله متهم می‌کنند. 

شرکت دولتی انرژی اتمی اوکراین با صدور بیانیه‌ای با خطرناک توصیف کردن آسیب‌های وارد شده به نیروگاه زاپوریژیا اعلام کرد: «شرایط وخیم‌تر می‌شود. بسیاری از سنجه‌های تشخیص میزان اورانیوم و همچنین ایستگاه پمپاژ آب مصرف شده، آسیب دیده‌اند.» براساس همین بیانیه «بمب‌ها به نزدیکی یکی از رآکتورها و یک انبار مواد رادیوآکتیو برخورد کرده اند.»

از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ماه فوریه، این چندمین بار است که حمله به محدوده نیروگاه زاپوریژیا خبرساز می‌شود. نخستین بار روسیه مسئولیت حمله را پذیرفت اما در دو مورد دیگر و در حالیکه این سایت هسته‌ای در کنترل نیروهای این کشور است، مسکو اوکراین را مسئول حمله به بزرگ‌ترین نیروگاه تولید برق هسته‌ای اروپا معرفی می‌کند. 

شرکت انرژی اتمی اوکراین همچنین می‌گوید با وجود خسارات، هیچگونه موردی از میزان غیر عادی رادیوآکتیو شناسایی نشده است.  مقام‌های روسیه و اوکراین هم با وجود ایراد اتهام متقابل، اعلام کردند هیچ کسی در جریان این حملات آسیب ندیده است. 

هشدار آنتونیو گوترش و جلسه اضطراری شورای امنیت برای رسیدگی به وضعیت امنیتی زاپوریژیا

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه از تشدید تنش‌ها و امکان بروز فاجعه هشدار ابراز نگرانی کرد. وی با طرح درخواستتوقف کلیه عملیات نظامی در نزدیکی زاپوریژیا، پیشنهاد کرد یک منطقه غیرنظامی برای محافظت از این نیروگاه برق هسته‌ای تعریف شود. ایالات متحده آمریکا از این پیشنهاد حمایت کرد. 

 ساعاتی بعد، شورای امنیت سازمان ملل متحد با حضور از راه دور رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تشکیل جلسه داد. آقای گروسی با ارائه گزارشی از وضعیت سایت هسته‌ای زاپوریژیا، خواستار اعزام فوری یک هیات تحقیق به منطقه شد و گفت شخصا داوطلب می‌شود تا این گروه را در محل رهبری و هدایت کند.  

نمایندگان کشورهای غربی، روسیه را مسئول تامین امنیت این نیروگاه خوانده و خواستار کاهش فوری تنش‌ها در منطقه حساس زاپوریژیا شدند. نماینده روسیه در سازمان ملل بار دیگر اوکراین را مسئول حملات چندباره به این نیروگاه معرفی کرد. 

ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شامگاه پنجشنبه و در جریان گفت‌وگوی روزانه با شهروندان این کشور، از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از بروز فاجعه هسته‌ای به اوکراین برای بیرون راندن اشغالگران روس، کمک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده گرفت؛ اوکراین: سیلی به صورت جامعه بین‌الملل است

اوکراین از خاموشی آخرین رآکتور فعال در نیروگاه اتمی زاپوریژیا خبر داد

هشدار زلنسکی: در صورت وقوع «فاجعه» در نیروگاه زاپوریژیا کل اروپا تهدید خواهد شد