Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

احضار کاردار سفارت فرانسه در تهران در واکنش به کاریکاتور ابراهیم رئیسی در شارلی ابدو

iran protest
iran protest Copyright Markus Schreiber/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Markus Schreiber/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاردار فرانسه در تهران بدلیل حضور مقامات دولتی ماکرون در تظاهرات مخالفان حکومت ایران در پاریس و کاریکاتور هفته نامه شارلی ابدو از سوی وزارت خارجه ایران احضار شد.

آگهی

دولت جمهوری اسامی ایران کاردار سفارت فرانسه در تهران در واکنش به انتشارات هفته نامه شارلی ابدو و حضور برخی مقامات فرانسوی در تظاهرات ضدحکومتی ایرانیان مقیم پاریس، احضارکرد.

 این تظاهرات یکشنبه گذشته از میدان تروکادرو، میدان حقوق بشرپاریس آغاز و در مقابل سفارت ایران خاتمه یافت. برخی از معترضان قصد داشتند در مقابل در ورودی سفارت ایران حاضرشوند که نیروهای پلیس با پرتاب گازاشک آور این اجازه را ندادند. 

در این تظاهرات سه تن از مقامات دولتی فرانسه از جمله ایزابل رم، وزیر مشاور در امور برابری جنسیتی و نیز اولیویه کلن، سیاستمدار چپگرا و وزیر مشاور در امور مسکن شهرسازی نیز حضور داشتند.

دلیل احضار کاردار این بود که سفیر فرانسه در تهران مدتی است تغییرپیداکرده و وزارت خارجه فرانسه هنوز سفیر جدیدی جانشین او نکرده است. 

وزارت خارجه ایران نسبت به «مداخله فرانسه در امور داخلی»‌ ایران هشدار داد. چندی پیش حساب توییتری سفارت فرانسه در تهران که توییتهایی به زبان فارسی هم می زند نسبت به مرگ مهسا امینی ابراز تاسف کرده بود. وزارت خارجه در احضاریه کاردار فرانسه به او تاکیدکرد که «اغتشاش گران هدفی جز تخریب اموال عمومی و جان و مال مردم ندارند.» 

در روزهای گذشته و پس از مرگ مهسا امینی، هفته نامه فکاهی «شارلی ابدو» که مقر آن در پاریس است و پیش تر در سال ۲۰۱۵ مورد حمله دو تروریست اسلام گرا قرار گرفته بود، کاریکاتوری طنز از ابراهیم رئیسی منتشر کرد. 

در این کاریکاتور می بینیم که به استهزاء یک دست ابراهیم ريیسی که «آلوده به خون است» و روی عبا و عمامه‌ اش آرم تجاری مارک نایک دیده می‌شود نوشته شده: «تجدد در محضر آخوندها». همزمان روی سینه او، شعار کمپانی آمریکایی نایک «فقط انجامش بده» نقش بسته است.  در واقع به طنز، سرکوب گسترده منتقدان توسط رئیس جمهوری ایران که همزمان سعی کرد با تظاهر سخنان دموکرات و پیشرویی در سازمان ملل بزند، در یک تصویر ساده منتشرشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به وبسایت شارلی ابدو؛ «آخوندها راضی نیستند»

هفدهمین روز اعتراضات ایران؛ خامنه‌ای پس از سکوتی طولانی آمریکا و اسرائیل را متهم کرد

روایت‌های متناقض تهران و مسکو از تعلیق امضای توافقنامه جامع ایران و روسیه؛ مرگ رئيسی یا عواملی دیگر؟