هفدهمین روز اعتراضات ایران؛ خامنه‌ای پس از سکوتی طولانی آمریکا و اسرائیل را متهم کرد

تظاهرات در ایران
تظاهرات در ایران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی خامنه‌ای می‌گوید اعتراضات اخیر در ایران طراحی آمریکا و اسرائيل بوده است. او که در سه هفته اخیر نسبت به اعتراضات خیابانی سکوت کرده بود، در این رابطه گفت: من به صراحت می‌گویم این اغتشاش‌ها و ناامنی‌ها، طراحی آمریکا و رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی بود

اعتراضات سراسری در ایران که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، با وجود سرکوب نیروهای امنیتی ادامه دارد و به گواه اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بامداد دوشنبه و پس از سرکوب شدید اعتراضات در دانشگاه شریف، تجمعات در شهرهای مختلف از سر گرفته شده است.

آگهی

حوادث دانشگاه شریف پس از آن آغاز شد که دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور از روز شنبه به جای رفتن در سر کلاس درس، تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند. این تجمعات روز یکشنبه به ویژه در دانشگاه صنعتی شریف با حمله لباس شخصی‌ها و همچنین نیروهای یگان ویژه به شدت به خشونت کشیده شد و گزارش‌های نگران کننده‌ای از وضعیت دانشجویان این دانشگاه منتشر گردید.

اینترنت همچنان در ایران با اختلال شدید مواجه است و کاربران برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و و پیام‌رسان‌ها با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند. 

گزارش‌هایی از گسترش اعتراضات در شهر اصفهان منتشر شده است و صدای تیراندازی بصورت مکرر از خیابان‌های این شهر به گوش میرسد.

آخرین خبرها، گزارش‌ها و واکنش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز دوشنبه ۱۱ مهر برابر با ۳ اکتبر را در این مطلب پیگیری کنید. 

03.10.2022
21:37

فرانسه: سرکوب بی‌رحمانه معترضان در ایران باید فورا متوقف شود

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه در بیانیه‌ای «ادامه سرکوب بی‌رحمانه تظاهرکنندگان» در ایران را «قاطعانه» محکوم کرد. 

پاریس در این بیانیه خواستار «توقف فوری» سرکوب معترضان در ایران شده است. وزارت خارجه فرانسه افزوده که از «خشونت علیه معترضان به ویژه در دانشگاه شریف» تکان خورده است. 

فرانسه در بخش دیگری از این بیانیه تاکید کرده است که ایران باید به حق تظاهرات مسالمت‌آمیز و حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران احترام بگذارد.

فرانسه روز جمعه گذشته کاردار ایران را در اعتراض به سرکوب‌ معترضان احضار کرده بود. 

03.10.2022
20:59

بریتانیا کاردار ایران را در اعتراض به سرکوب معترضان احضار کرد

بریتانیا روز دوشنبه کاردار ایران را به عنوان عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات ایرانی حاضر در لندن به وزارت خارجه احضار کرد.

مدیرکل امور خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا در دیدار با کاردار ایران بر لزوم انجام تحقیق «کامل و شفاف» درباره جان باختن مهسا امینی تاکید کرد.

لندن همچنین از تهران خواست تا به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام بگذارد. بریتانیا همچنین از گزارش‌ها مبنی بر شلیک تیر مستقیم به سوی دانشجویان معترض در دانشگاه شریف تهران ابراز نگرانی کرد. 

از سوی دیگر جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا خشونت نیروهای امنیتی ایران در برابر معترضان را «حقیقتا بهت‌آور» خواند. وی گفت که مقامات ایران «به جای مقصر دانستن بازیگران خارجی» باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به «نگرانی‌های مردم» خود توجه کنند. 

وزیر خارجه بریتانیا همچنین تاکید کرد که لندن با شرکای خود همکاری خواهد کرد تا مقامات ایران را برای «نقض آشکار حقوق بشر» مجبور به پاسخگویی کند. 

03.10.2022
19:22

کاخ‌سفید: از سرکوب معترضان در ایران مضطرب و وحشت‌زده شدیم

سخنگوی کاخ‌سفید می‌گوید واشنگتن از سکوب دانشجویان معترض در ایران «مضطرب و وحشت‌زده» شده است.

کرین ژان‌پیر همچنین از «خشونت» و «بازداشت گسترده» از طرف نیروهای امنیتی ایران انتقاد کرد. سخنان سخنگوی کاخ‌سفید تنها یک روز پس از حمله نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی به دانشگاه شریف در تهران بیان می‌شود. 

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز دوشنبه از آمریکا و اسرائیل به عنوان طراحان اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی یاد کرده بود. 

دولت‌های ایران و آمریکا طی ماه‌های گذشته در حال مذاکره غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بودند. 

تظاهرات مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در برابر کاخ‌سفید همزمان با اعتراض‌ها در ایران
03.10.2022
18:31

حسن خمینی پس از درخواست خامنه‌ای از «خواص» بیانیه داد

حسن خمینی، نوه روح‌الله خمینی، اولین رهبر نظام جمهوری اسلامی روز دوشنبه ساعاتی پس از درخواست علی خامنه‌ای از «خواص» برای موضع‌گیری درباره اعتراضات بیانیه‌ای صادر کرد.

رهبر ایران در سخنان خود از برخی «خواص» خواسته بود تا موضع اولیه خود درباره اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی را جبران کنند. او گفت: «در اول کار برخی خواص بدون تحقیق و احتمالاً ناشی از دلسوزی، اطلاعیه و بیانیه دادند و اظهار نظر کردند، برخی از آنها اتهام را به‌سمت سازمان انتظامی بردند و برخی هم مجموعه نظام را متهم کردند، اکنون که دیدند قضیه چیست و نتیجه حرف‌های آنان با برنامه‌ریزی دشمن چه اتفاقاتی را در خیابانها رقم زده است، باید کار خود را جبران و صریحاً اعلام کنند با آنچه اتفاق افتاده و با برنامه دشمن خارجی، مخالفند.»

حسن خمینی در بیانیه روز دوشنبه خود نوشته است: «تردید نباید داشت که بین «اعتراض» که حق قانونی هر شهروند است، با «اغتشاش» که ریشه در دسیسه های دشمنان مردم دارد، تفاوت وجود دارد.»

او در بخش دیگری از بیانیه خود آورده است: «در این جامعه، چه معترضین و چه بدنه ى حاکمیت گریزى از این ندارند که به گفت و گو با تمام شرایطش، که معقول ترین راه اصلاح است، تن در بدهند.»

وی با این حال تاکید کرد که توهین به علی خامنه‌ای «مانع بزرگ هر نوع تفاهم و گفت و گوست.»

در اغلب تجمع‌های اعتراض‌آمیز اخیر شرکت‌کنندگان شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر داده‌اند. آنها همچنین علیه مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر ایران نیز در این تجمعات شعار داده‌اند. 

03.10.2022
18:00

عفو بین‌الملل خواستار ایجاد ساز و کار مستقل از سوی سازمان ملل برای ایران شد

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه از سازمان ملل متحد خواست تا با ایجاد «ساز و کار مستقل» درباره گزارش‌های دریافتی از «جدی‌ترین جنایت‌ها» در ایران تحقیق کند. 

این نهاد مدافع حقوق بشر حمله به دانشجویان و بازداشت خودسرانه آنها از جمله در دانشگاه شریف تهران را محکوم کرد. 

03.10.2022
17:35

واکنش‌ها به سخنان خامنه‌ای درباره اعتراضات ایران؛ «هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب» 

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۷ روز به اعتراض‌های ایران واکنش نشان داد و آن‌ را کار «دشمن» توصیف کرد.


جزئیات بیشتر:
واکنش‌ها به سخنان خامنه‌ای درباره اعتراضات ایران؛ «هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب»

03.10.2022
17:31

دختران دانش‌آموز به صف اعتراضات ایران پیوستند: «برای دانش آموزان، برای آینده»

03.10.2022
17:19

فراخوان اعتصاب و اعتراض برای روز سه‌شنبه از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که معلمان روز سه‌شنبه ۱۲ مهر نیز در مدارس دست به اعتصاب خواهند زد.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که بسیاری از مدارس ایران روز دوشنبه صحنه اعتصاب و اعتراض‌های دانش‌آموزان بود. 

در بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان آمده است: «نیروهای نظامی، تفنگ تان را زمین بگذارید و به خیل مردم حق طلب بپیوندید. این خیزش با کشتار و دستگیری مردم خاموش نمی شود.»

کانال تلگرامی این شورا طی ساعات گذشته تصاویر و ویدئوهای زیادی از اعتراض‌ها و اعتصاب در مدارس منتشر کرده است.

03.10.2022
16:50

نخست‌وزیر کانادا از وضع تحریم‌های جدید علیه شخصیت‌ها و نهادهای دخیل در «سرکوب» در ایران خبر داد

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز دوشنبه از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به دلیل «نقض حقوق بشر» خبر داد. به گفته وی این تحریم‌ها شامل شخصیت‌ها و نهادهای دخیل در «سرکوب»، «نقض حقوق بشر» و «پخش اخبار جعلی» در ایران می‌شود. 

وی در ادامه تاکید کرد که کانادا «در کنار زنان ایران و کسانی که برای حقوق بشر» مبارزه می‌کنند» خواهد ایستاد.

محمد حسین باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران از جمله چهره‌هایی هستند که دولت کانادا آنها را تحریم کرده است. اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران نیز در میان افرادی است که اتاوا آنها را تحریم کرده است. 

03.10.2022
16:37

اسکایپ تماس‌ تلفنی به شماره‌های ایران را رایگان کرد 

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی در روزهای ابتدایی اعتراض‌های اخیر در ایران، اقدام به فیلتر اسکایپ کردند، این شرکت هم اکنون تماس با شماره‌های ایران از خارج از کشور را رایگان کرده است.

جزئیات بیشتر: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احضار کاردار سفارت فرانسه در تهران در واکنش به کاریکاتور ابراهیم رئیسی در شارلی ابدو

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد