کمبود گاز وارداتی از روسیه تولید ماست در فرانسه را با بحران روبرو می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
yogurt Soignon
yogurt Soignon   -  Copyright  Soignon

بحران انرژی در اروپا یکی از مهم ترین چالش های هفته های اخیر برای کشاورزان و دامداران و تولید کنندگان محصولات لبنی بوده است. 

مدیران کارخانه های تولید و توزیع لبنیات در فرانسه چشم اندازی سیاهی از پاییز و زمستان دارند. 

یکی از آنها پاتریک فلکونیه، مدیرعامل «ارویال اولترا فر» یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده شیر و ماست در فرانسه و اروپاست. 

او می گوید از زمانی که مقامات دولتی خبر از «قطع احتمالی گاز در پاییز و زمستان» داده اند، نگرانی های بسیاری جدی ای برای اغلب تولید کنندگان شیر و ماست در فرانسه بوجود آمده است. 

پاتریک فالکونیه در یکی از کارخانه های تولید ماست در شمال فرانسه با خبرگزاری فرانسه گفتگو کرد. 

او می گوید در این کارخانه که حدود صد سال از تاسیس آن می گذرد «فرضیه تعطیلی و توقف تولید بدلیل کمبود انرژی کابوسی بی سابقه» است. 

در این کارخانه ۴۶۱ نفر مشغول به کارند. 

آقای فلکونیه می گوید به جز این کارخانه، چهار کارخانه دیگر شرکتش با بحران بی سابقه کمبود انرژی مواجه هستند. وی می گوید: « اگر پاستوریزه کردن شیر به دلیل کمبود گاز غیرممکن شود دیگر نمی‌توانیم از دامداران شیر بخریم و باید کارمان را متوقف کنیم. چرا که همه شیرهایی که دریافت می کنیم را باید بلافاصله دور بریزیم.» 

 مدیراین کارخانه که نسل اندرنسل در کار تولید شیر و ماست فرانسه است، می گوید:‌ «ما محصولاتی تولید می‌کنیم که عمر متوسط ​​آنها ۳۰ روز است. ما تولید می‌کنیم تا روز بعد بفروشیم. وقتی تولید کارخانه‌ای را متوقف می‌کنیم من دیگر قادر نخواهم بود درخواست مشتریانم را تامین کنم.»

 این همه در حالی است کارخانه های زیر نظر پاتریک فلکونیه نزدیک به ۳۰ درصد از کارکنان را در بحران کووید-۱۹ اخراج کرده اند و او با نگرانی می گوید «نمی دانم تا چه زمانی بتوانیم کارخانه هایمان را با پرسنل حال حاضر سرپا نگاه داریم؟».

مقامات دولتی فرانسه با شروع جنگ اوکراین و کاهش واردات گاز روسیه، اعلام کردند که بدنبال جایگزینی گاز روسیه با گاز متان هستند. پاتریک فلکونیه می گوید که « این جایگزینی دست کم روندی دارد که بین ۵ تا ۱۰ سال بطول می انجامد.»

 با بالاگرفتن بحران انرژی در فرانسه، انیس پانیه روناشه، وزیر انرژی فرانسه روز چهارشنبه با تمامی نمایندگان اتحادیه های تولیدکننده انبوه در فرانسه دیدار می کند. قرار است طی یک پروژه سخت گیرانه دولت فرانسه میزان بهره وری از انرژی های فسیلی نزد صنعتگران و کارخانه داران را تا دو سال آینده نزدیک به ۱۰ درصد کاهش دهد. البته در این برنامه تولیدکنندگان از سوبسیدهای دولتی بهره مند خواهند شد.