اولین مورد ابتلا به آبله میمون در ایران تایید شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
آبله میمون
آبله میمون   -  کپی رایت  AFP

به گزارش خبرگزاری‌های ایران و به نقل از پدرام پاک آیین، سخنگوی وزارت بهداشت، سه‌شنبه ۱۶ اوت (۲۵ مرداد) اولین مورد ابتلا به آبله میمون در ایران ثبت شد. 

مبتلا خانمی ۳۴ ساله و ساکن اهواز است که پس از مشاهده ضایعات پوستی به همراه خانواده‌اش مراجع بهداشتی مربوطه را مطلع ساخته است. این بیمار بلافاصله قرنطینه شده و پس از تایید آزمایش‌های اولیه و نهایی در حال طی کردن دوره بیماری در منزل خود است. پدرام پاک آیین همچنین تصریح کرد که ویروس آبله میمون کشندگی بالایی ندارد.

تا کنون بیش از ۳۱هزار مورد ابتلا به آبله میمون در سراسر جهان گزارش شده است. پیش‌تر گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر مشاهده این بیماری در اهواز منتشر شده بود اما محمد علوی، رئیس مرکز بهداشت خوزستان آن‌ها را تکذیب کرده بود.

اولین مورد مرگ بر اثر این بیماری در آسیا، روز اول اوت و در هند گزارش شد و بیمار مردی ۲۲ ساله بود.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز ۴ اوت، در پی درخواست مقامات بهداشتی این کشور، وضعیت فعلی شیوع آبله میمون در آمریکا را شرایطی اضطراری برای بهداشت و سلامت عمومی اعلام کرد.

ویروس آبله میمون از طریق تماس نزدیک با حیوان یا شخص آلوده به انسان منتقل می‌شود اما موارد انتقال قطره‌ای از طریق تنفس و خوردن گوشت آلوده هم گزارش شده است. تب، سردرد، تورم غدد لنفاوی، احساس خستگی و دردهای عضلانی از علائم اولیه بیماری آبله میمون هستند.

عملکرد این ویروس دو مرحله‌ای است. در مرحله اول که بین ۵ تا ۲۱ روز طول می‌کشد، بیمار هیچ علائمی بروز نمی‌دهد و امکان انتقال فرد به فرد بیماری وجود ندارد، اما پس از آن، در مرحله دوم تاول‌ها و ضایعات پوستی ابتدا به صورت مسطح و پس از مدتی به شکل برجسته ظاهر شده، آرام آرام تغییر رنگ می‌دهند و پس از پوسته‌ریزی محو می‌شوند.

در حالی که آبله میمون تا کنون به عنوان یک بیماری عفونت مقاربتی برچسب نخورده و می تواند هر کسی را آلوده کند با این وجود مردانی که با یکدیگر رابطه جنسی دارند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آن هستند.