شیوع آبله میمون در آمریکا؛ برای سلامت و بهداشت عمومی وضعیتی اضطراری اعلام شد

مردم در صف دریافت واکسن آبله میمون در سانفرانسیسکو
مردم در صف دریافت واکسن آبله میمون در سانفرانسیسکو Copyright Jessica Christian/ONLINE_YES
Copyright Jessica Christian/ONLINE_YES
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت جو بایدن، روز پنجشنبه ۴ اوت ، در پی درخواست مقامات بهداشتی سراسر آمریکا، وضعیت فعلی شیوع آبله میمون در این کشور را شرایطی اضطراری برای بهداشت و سلامت عمومی اعلام کرد.

آگهی

دولت جو بایدن، روز پنجشنبه ۴ اوت ، در پی درخواست مقامات بهداشتی سراسر آمریکا، وضعیت فعلی شیوع آبله میمون در این کشور را شرایطی اضطراری برای بهداشت و سلامت عمومی اعلام کرد.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، تنها دوهفته پس از آن که سازمان جهانی بهداشت شیوع این ویروس را وضعیت اضطراری بین‌المللی خواند، این اعلامیه را منتشر کرده است.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا به دنبال این اعلام دولت می‌تواند مجموعه‌ای از اقدامات از جمله دسترسی به بودجه مختص شرایط اضطراری و همچنین انتصاب پرسنل در پست‌های مستقیما درگیر با شرایط موجود را در دستور کار قرار دهد. 

همچنین اعلام چنین وضعیتی به «خاویر بسرا» وزیر بهداشت اختیارات لازم را می‌دهد تا قوانین فدرال را اصلاح کند یا از الزامات برنامه‌های بهداشتی دولتی مانند بیمه پزشکی سالمندان و بهداشت مستمندان (موسوم به  Medicaid، Medicare) و نیز برنامه بیمه سلامت کودکان چشم پوشی کند.

وزیر بهداشت آمریکا به دنبال این تصمیم دولت گفت که زیرمجموعه تحت مدیریت وی این آمادگی را دارد تا در سطحی بالاتر از سطح فعلی با این بیماری مواجه و مقابله کند.  

 «خاویر بسرا» افزود: «از هر آمریکایی می‌خواهم تا آبله میمون را جدی بگیرد.»

وقتی که در آمریکا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام شد ۹۰ روز به طول میانجامد که توسط وزیر بهداشت این کشور قابل تمدید است. در آمریکا در ۱۵ سال گذشته چهار وضعیت اضطراری بهداشت عمومی ملی اعلام شده است.

بنا به گزارش «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری»، تاکنون بیش از ۲۶ هزار مورد ابتلاء به آبله میمون در سطح جهان گزارش شده است. بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ نفر از این مبتلایان ساکن آمریکا هستند.  

تاکنون موارد ابتلا به آبله میمون در ۴۸ ایالت آمریکا شناسایی شده است. ایالت مونتانا و وایومینگ تنها ایالت‌هایی هستند که هنوز هیچ مورد ابتلا به ویروس آبله میمون در آنها گزارش نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آبله آلاسکایی چیست و چگونه منتقل می‌شود؟

سازمان جهانی بهداشت هشدارها آبله میمون را در سطح «حداکثر» حفظ می‌کند

سازمان جهانی بهداشت: امکان از بین بردن شیوع آبله میمون در اروپا وجود دارد