سازمان جهانی بهداشت: امکان از بین بردن شیوع آبله میمون در اروپا وجود دارد

واکسن آبله میمون
واکسن آبله میمون Copyright canva
Copyright canva
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشانه‌های خوبی از کاهش مداوم موارد ابتلا به ویروس آبله میمون در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، پرتغال، اسپانیا و بریتانیا و همچنین کاهش سرعت انتقال بیماری در برخی مناطق ایالات متحده، علیرغم کمیاب بودن این واکسن، وجود دارد.

آگهی

مقامات سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه با اشاره به شواهدی مبنی بر کاهش تعداد موارد ابتلا به ویروس آبله میمون در تعداد معدودی از کشورها، اعلام کردند که امکان از بین بردن همه‌گیری این بیماری در اروپا وجود دارد.

نشانه‌های دلگرم کننده‌ای از کاهش مداوم موارد ابتلا به ویروس آبله میمون در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، پرتغال، اسپانیا و بریتانیا و همچنین کاهش سرعت انتقال بیماری در برخی مناطق ایالات متحده، علیرغم کمیاب بودن این واکسن، وجود دارد.

با توجه به کمبود واکسن و زمان لازم برای اثرگذاری آن، به نظر می‌رسد عواملی مانند تشخیص زودهنگام که باعث می‌شود بیماران زودتر خود را ایزوله کنند و تغییرات رفتاری نقش مهمی  در این موضوع ایفا می کند.

هانس کلوگ، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا گفت:«ما معتقدیم که می‌توانیم انتقال پایدار آبله میمون از انسان به انسان را در اروپا از بین ببریم. برای ازبین بردن هرچه سریع‌تر این ویروس باید فورا دست‌به‌کار شویم».

عرضه واکسن آبله میمون ساخت شرکت باواریا نوردیک  تحت تأثیر عرضه محدود این واکسن قرار گرفته است که برای جلوگیری از آبله نیز تأیید شده است، اگرچه تنظیم‌کننده‌ها اقداماتی را برای گسترش ذخایر موجود انجام داده‌اند.

نظام سلامت ایالات متحده آمریکا،  اتحادیه اروپا و بریتانیا از تغییر روش تزریق واکسن آبله میمون به صورت داخل پوستی، در تلاش برای گسترش منابع کم واکسن آبله میمون حمایت کرده‌اند.

کاترین اسمالوود، مدیر ارشد اورژانس و حوادث آبله میمون اروپا در سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «علاوه برمحدودیت عرضه واکسن، با توجه به زمان لازم برای استقرار واکسن و اثرگذاری آن، به نظر می‌رسد عوامل مهم دیگری در روند کاهشی انتقال این بیماری دخیل هستند که می توان به سرعت تشخیص زودهنگام  بیماری که منجربه ایزوله کردن زودتر بیماران می‌شود و همچنین تغییرات رفتاری افراد اشاره کرد. همچنین شواهد حاکی از آن است که مردانی که با یکدیگر رابطه جنسی دارند بسیار بیشتر در مورد این بیماری آگاهی یافته‌اند.»

از ماه مه تا به امروز بیش از ۴۷۶۰۰ مورد ابتلا به آبله میمون در بیش از ۹۰ کشور در سراسر دنیا گزارش شده است. پیش‌تر دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با اعلام هشدار حداکثری، شیوع گسترده آبله میمون را «وضعیت اضطراری جهانی» اعلام کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آبله آلاسکایی چیست و چگونه منتقل می‌شود؟

شیوع آبله میمون در آمریکا؛ برای سلامت و بهداشت عمومی وضعیتی اضطراری اعلام شد

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد