چرا تور دو فرانس زنان پس از ۳۳ سال دوباره برگزار می شود؟

رئیس توردوفرانس به همراه یکی از قهرمانان دوچرخه سواری زنان فرانسه
رئیس توردوفرانس به همراه یکی از قهرمانان دوچرخه سواری زنان فرانسه Copyright ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP
Copyright ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تور دو فرانس زنان این یکشنبه پس از چند دهه غیبت به مسیر بر می‌گردد. حرکت از پاریس شروع می‌شود و از مسیر دوچرخه‌سواری مردانی عبور می‌کند که سفر سه هفته‌ای خود را در همین روز به پایان می‌برند.

آگهی

تور دو فرانس زنان این یکشنبه پس از چند دهه غیبت به مسیر بر می‌گردد. حرکت از پاریس شروع می‌شود و از مسیر دوچرخه‌سواری مردانی عبور می‌کند که سفر سه هفته‌ای خود را در همین روز به پایان می‌برند. در این مسابقات ۲۴ تیم با ۱۴۴ رکاب‌زن حضور دارند و باید هشت مرحله به طول ۱۰۳۵.۵ کیلومتر را طی کنند تا در نهایت در اوت-سون فرانسه به خط پایان برسند.

این رویداد می‌تواند دوچرخه‌سواری زنان را وارد عصر جدیدی کند.

استفان دلکورت، مدیر تیم دوچرخه‌سواری زنان اف‌دژ-سوئز-فوتوروسکوپ می‌گوید: «این موضوع وضعیت ورزش ما را تغییر می‌دهد. حرفه‌ای شدن آن را تسریع می‌کند.»

در حال حاضر ۱۸۰ روز مسابقات حرفه‌ای دوچرخه سواری از طریق تلویزیون یا پلت‌فرم‌های مختلف پخش می‌شود و نزدیک به ۲۵۰ دوچرخه‌سوار می‌توانند از طریق مسابقات و تمرین امرار معاش کنند در حالی که این رقم ۱۰ سال پیش به حدود ۲۰ نفر محدود می‌شد.

در راس این رویداد، سازمان ورزشی آموری (ASO) قرار دارد که سازماندهی مسابقات دوچرخه‌سواری زنان (گراند بوکل زنان) را در سال ۱۹۹۳ متوقف کرده بود. این سازمان برگزار کننده شماری از رویدادهای ورزشی از جمله مسابقات دوچرخه‌سواری تور دو فرانس، ووئلتا اسپانیا و پاریس–نیس و رالی داکار است.

چندین مسابقه دوچرخه سواری برای زنان در طی این سه دهه تدارک دیده شده بود اما تا سال ۲۰۱۶ یکی پس از دیگری حذف شدند. دلیل حذف یک موضوع بیشتر نبود: از نظر اقتصادی سودآور نبودند.

جولین گوپیل، مدیر بخش مشارکت‌ها و رسانه‌ در سازمان ورزشی آموری که این پروژه را در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد توضیح می‌دهد: «با توجه به موفقیت رویدادهای مهم ورزشی زنان از جمله جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه ما فکر کردیم زمان مناسبی برای برگزاری مجدد این مسابقات است.»

وی اضافه می‌کند: «برای ما این یک سرمایه‌گذاری است. هدف ما تعادل مالی در سال اول نیست. این یک آزمایش است که باید به مرور زمان جا بیفتد.»

ال‌س‌ال، یکی از حامیان مالی تور دو فرانس درباره توردوفرانس زنان می‌گوید: «ما منتظر هستیم. نمی‌دانیم چند نفر در جاده‌ها خواهند بود.»

شرکت زوییفت تا سال ۲۰۲۵ حامی مالی این رویداد خواهد بود و نام این تور، «تور دو فرانس زنان با زوئیفت» نامگذاری شده است.

کیت ورونو، مدیر بخش استراتژی زنان در زوئیفت می‌گوید که این بزرگترین سرمایه‌گذاری او در حمایت ورزشی است: «این فرصت خوبی برای تجارت است. اسپانسر اصلی رویداد افتتاحیه بودن، ما را در معرض دید خوبی قرار خواهد داد.»

تور دو فرانس زنان دارای ظرافت‌هایی است. مانند مسابقه مردان، این رویداد یک نمایشگاه جهانی است چراکه در ۱۹۰ کشور جهان پخش می‌شود.

در این رویداد ورزشی قرار است حدود ۵۰ برند بزرگ از طریق تبلیغات تلویزیونی حضور داشته باشند.

تاریخچه تور دو فرانس زنان

ژان لولیو، روزنامه‌نگار و سازمان دهنده مسابقات دوچرخه‌سواری نخستین تور دو فرانس زنان در تاریخ را در سال ۱۹۵۵ کلید زد. این اقدام با تمسخر شمار زیادی از افراد همراه بود. در آن مسابقات ۴۱ نفر شرکت کردند و دوچرخه‌سوار بریتانیایی برنده شد اما این مسابقات دیگر ادامه پیدا نکرد.

دوچرخه‌سواران زن تا سال ۱۹۸۴ صبر کردند تا بار دیگر تور دو فرانس زنان را شاهد باشند. اما این دور از مسابقات هم تا سال ۱۹۸۹ بیشتر دوام نیاورد و به خاطر فقدان سود اقتصادی متوقف شد. از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ رویداد دیگری برگزار شد اما آن‌ هم دوام نیاوردند مانند مواردی که یکی پس از دیگری تا سال ۲۰۱۶ ناپدید شدند.

جولین گوپیل می‌گوید که تمایلی به کپی کردن از تور دو فرانس مردانه که قدمتی ۱۰۰ ساله دارد وجود ندارد و از یکشنبه تور دو فرانس زنان باید مسیر خود را مشخص کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گراینت توماس، دوچرخه‌سوار بریتانیایی تیم اسکای مسابقات دوچرخه سواری توردوفرانس را به نام خود ثبت کرد

افزودن مسیرهای کوهستانی به توردوفرانس سال آینده

پل پوگبا پس از اعلام حکم محرومیت ۴ ساله به دلیل دوپینگ: دل‌شکسته، شوکه و غمگینم