ژنرال ارشد آمریکایی نسبت به «از سرگیری حملات ایران» به منافع ایالات متحده در خاورمیانه هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ژنرال الکسوس گرینکویچ، ژنرال ارشد نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه
ژنرال الکسوس گرینکویچ، ژنرال ارشد نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه   -   کپی رایت  AP Photo

الکسوس گرینکویچ، ژنرال ارشد نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه هشدار داد که با افزایش تنش‌ها در منطقه، شبه نظامیان مورد حمایت ایران می‌توانند به منافع آمریکا و متحدان این کشور حمله کنند، حملاتی که می‌تواند به تشدید تنش در خاورمیانه منجر شود.

وی روز پنج‌شنبه ۲۱ ژوئیه پیش از آنکه مسئولیت جدید خود را در پایگاه هوایی العدید قطر برعهده گیرد، گفت: «ما در موقعیتی نیستیم که مدام تحت حمله باشیم اما متوجه هستیم که برنامه‌ریزی برای حملات ادامه دارد و ممکن است با وقوع اتفاقی این برنامه‌ریزی‌ها عملی شوند.»

این مقام نظامی آمریکا که با خبرنگاران گفتگو می‌کرد گفت که گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره قصد ایران برای ارسال هواپیمای بدون سرنشین به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، «غافلگیرکننده» نیست اما «نگران‌کننده» است.

ژنرال گرینکویچ در بخش دیگری از سخنان خود توسعه سریع برنامه هسته‌ای ایران را موجب افزایش تنش‌ها در منطقه دانست.

ایران در ماه ژوئن یک موشک ماهواره‌بر را آزمایش کرد، اقدامی که باعث شد تا کاخ سفید تهران را تهدید به تحریم‌های بیشتر کند. ایران همچنین در ماه‌های گذشته ذخایر سوخت هسته‌ای خود را افزایش داده و سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای را فعال کرده است.

این فرمانده ارشد آمریکا گفت که نیروهای نظامی این کشور در هفته‌های گذشته شاهد کاهش حملات هدفمند در سراسر منطقه بوده‌اند، چرا که آتش‌بس میان حوثی‌های تحت حمایت ایران و ائتلاف نظامی به‌رهبری عربستان سعودی در یمن همچنان ادامه دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ژنرال گرینکویچ در ادامه به پایان نرسیدن روند تشکیل دولت در بغداد اشاره کرد و گفت که همین امر «شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را در حالت برزخ قرار می‌دهد، به گونه‌ای که آن‌ها منتظر یک هرج و مرج سیاسی هستند تا حملات خود را از سربگیرند.» از همین رو گفت: «ما اکنون در یک دوره سکون به‌سرمی‌بریم.»

این فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا همچنین نسبت به نفوذ اقتصادی و نظامی چین و روسیه در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.