عراق ترکیه را مسئول حمله مرگبار به اقلیم کردستان می‌داند؛ آنکارا رد می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتراض هزاران عراقی به ترکیه در پی حمله توپخانه‌ای به شمال این کشور
اعتراض هزاران عراقی به ترکیه در پی حمله توپخانه‌ای به شمال این کشور   -   کپی رایت  AFP

ترکیه عراق را به همکاری برای شناسایی عاملان حمله توپخانه‌ای به یک تفریح‌گاه کوهستانی در استان دهوک در اقلیم کردستان فراخواند.

بنا به گزارش‌ها، تفریح‌گاهی در شهر زاخو در مرز عراق و ترکیه روز چهارشنبه ۲۰ ژوئیه هدف حمله توپخانه‌ای قرار گرفت که بر اثر آن ۸ گردشگر کشته و ۲۳ نفر مجروح شدند. به گفته مقام‌های عراقی، کودکان هم در میان قربانیان این حمله هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های اقلیم کردستان عراق خبر داد که حملات توپخانه‌ای به استان دهوک توسط ارتش ترکیه انجام شده است.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای با رد این ادعا از دولت عراق خواست تا «تحت تاثیر لفاظی‌ها و تبلیغات گروه تروریستی خیانتکار» اظهار نظر نکنند.

ترکیه شبه‌نظامیان عضو حزب کارگران کردستان موسوم به «پ‌ک‌ک» را مسئول این حمله می‌داند، گروهی که از نظر این کشور سازمانی تروریستی است.

با این حال وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده است که این کشور «مبارزه خود را با تروریسم مطابق با قوانین بین‌المللی و با حداکثر حساسیت برای حفاظت از غیرنظامیان، زیرساخت‌های غیرنظامی، آثار تاریخی و فرهنگی و طبیعت» انجام می‌دهد.

ترکیه در گذشته مناطقی در شمال عراق را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای خود قرار داده و همچنین نیروهای خود برای آنچه که «عملیان علیه شبه‌نظامیان وابسته به پ‌ک‌ک» می‌نامد به این مناطق اعزام کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما این بار گویا حمله به استان دهوک در اقلیم کردستان به مناقشه دیپلماتیک میان ترکیه و عراق کشیده شده است.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق ترکیه را به نقض صریح حاکمیت کشورش و به خطر انداختن امنیت شهروندان عراقی متهم کرد. او همچنین از آنکارا انتقاد کرد که هیچ توجهی به خواسته‌ دائمی بغداد برای توقف حملات نظامی به خاک عراق ندارد.

عراق کاردار خود در ترکیه را فرامی‌خواند

از همین رو عراق از قصد خود برای فراخواندن کاردار خود در آنکارا برای رایزنی و همچنین احضار سفیر ترکیه در بغداد خبر داد.

آمریکا هم با محکوم کردن حمله توپخانه‌ای به شمال عراق، از همه کشورها خواست به تعهدات خود در قوانین بین‌المللی از جمله حفظ جان غیرنظامیان، پایبند باشند.

بنا به گزارش‌ها، هزاران عراقی بامداد پنج‌شنبه در اعتراض به حمله توپخانه‌ای به شمال این کشور، مقابل سفارتخانه ترکیه در بغداد و همچنین برخی دفاتر کنسولی این کشور در عراق تجمع کردند.