Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دو افسر ارشد ارتش عراق در حمله پهپادی ترکیه به اقلیم کردستان کشته شدند

پهپاد ترکیه و اردوغان
پهپاد ترکیه و اردوغان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عراق در واکنش به حملات هوایی آنکارا به خاک این کشور تاکنون دو بار سفیر ترکیه در بغداد را احضار و مراتب اعتراض و نگرانی خود را به مقامات ترکیه منتقل کرده است.

آگهی

بغداد روز سه شنبه از کشته شدن دو افسر ارشد عراقی در جریان حمله یک پهپاد ترکیه به منطقه کردستان عراق خبر داد.

ارتش عراق با تایید این خبر اقدام آنکارا را تجاوز آشکار به خاک این کشور توصیف و آنرا محکوم کرده است.

گفتنی است که آنکارا از چند هفته پیش تاکنون به صورت پراکنده مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه «پ.کا.کا» را در بخش‌هایی از منطقه کردستان عراق هدف قرار داده است.

عراق در واکنش به حملات هوایی آنکارا به خاک این کشور تاکنون دو بار سفیر ترکیه در بغداد را احضار و مراتب اعتراض و نگرانی خود را به مقامات ترکیه منتقل کرده است.

برغم این اعتراض‌ها که از این پس با کشته شدن دو عضو نیروهای مسلح عراق در جریان حملات هوایی ترکیه تشدید خواهد شد، آنکارا بارها اعلام کرده که از حق مبارزه و حمله به مواضع نیروهای پ.کا.کا برخوردار است

ترکیه همانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا پ.کا.کا را گروهی «تروریستی» می‌داند و با این توجیه، خود را برای حمله به نیروهای وابسته به این حزب در خاک عراق محق قلمداد می‌کند.

در بیانیه ارتش عراق آمده است که دو افسر ارتش عراقی که فرماندهی گردان‌های نیروهای مرزی را برعهده داشتند سوار بر خودرو هدف حمله پهپادی قرار گرفته و به همراه راننده جان باختند.

این در حالیست که شهردار منطقه سیداکان واقع در ۹۰ کیلومتری شمال اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق به فرانس پرس گفت که پهپاد ترکیه زمانی که فرماندهان نیروهای مرزی عراق در جلسه‌ای مشترک با فرماندهان پ.کا.کا بودند آنها را هدف قرار داده‌اند.

از سوی دیگر به گفته شاهدان محلی درگیری‌هایی از صبح روز سه شنبه میان پیکارجویان پ.کا.کا و نیروهای عراقی روی داده و جلسه یاد شده که هدف حمله پهپادی قرار گرفت برای تلاش جهت بازگرداندن آرامش تشکیل شده بود.

اربیل این روزها در وضعیتی ناآرام قرار گرفته است. از یک سو منطقه خودگردان کردستان عراق خود را به عنوان بسط و تداوم ذاتی منطقه نیمه خودمختار کرد در شمال سوریه و نیز نمونه‌ و الگویی برای کردهای ترکیه و ایران معرفی می‌کند و از سوی دیگر مرکز اقلیم کردستان عراق و مناطق اطراف آن هر از گاهی شاهد بمباران مواضع پ.کا.کا و متحدان سوری و ایرانی حزب کارگران کردستان ترکیه است.

آنکارا اواسط ماه ژوئن موجی تازه از حملات هوایی و هلی‌برد به مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه را تحت عملیاتی موسوم به «پنجه ببر» و «پنجه عقاب» به انجام رساند.

در جریان این عملیات پنج غیر نظامی جان باختند و آنکارا نیز از کشته شدن دو تن از سربازان خود خبر داد. پ‌.کا.کا و متحدانش نیز در این حملات متحمل دست کم ۱۰ قربانی دادند.

پ.کا.کا ازسال ۱۹۸۴ جنگی چریکی و جدایی طلبانه را علیه دولت مرکزی ترکیه در خاک این کشور آغاز کرده است. درگیری میان نظامیان ترکیه و پیکارجویان حزب کارگران کردستان این کشور تا کنون بیش از۴۰ هزار کشته برجای گذشته که شمار زیادی غیرنظامی بخشی از آنها را تشکیل می‌دهند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: در حمله ارتش به شمال عراق ۲۶ عضو «پ کا کا» کشته شدند

عملیات ترکیه علیه پ کا کا؛ سه ایرانی بازداشت شدند

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»