Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترکیه در پی افزایش پایگاه‌های نظامی در شمال عراق؛ بغداد: به تجاوز پایان دهید

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه می‌گوید در پی افزایش تعداد پایگاه‌های نظامی این کشور در شمال عراق است تا حملات خود را علیه پ.کا.کا شدت بخشد.

آگهی

یک مقام ارشد ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است آنکارا در پاسخ به افزایش حملات شبه نظامیان کرد به پایگاه‌های ارتش ترکیه، قصد دارد تعداد پایگاه‌های نظامی خود را در شمال عراق افزایش دهد.

روز پنجشنبه ۱۸ ژوئن وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که نیروهای این کشور بیش از ۵۰۰ هدف گروه پ.ک.ک را با جت‌های اف ۱۶ و هواپیماهای بدون سرنشین در قالب عملیات‌های «پنجه عقاب» و «پنجه ببر» مورد هدف قرار دادند.

این مقام ارشد ترکیه که نخواست نامش فاش شود، همچنین تاکید کرد آنکارا پس از مذاکره با مقام‌های عراقی برای پاکسازی مرز خود از دست نیروهای کردی پ.کا.کا دست به انجام چنین عملیاتی زده است.

این ادعا در حالی طرح شده که مقام‌های عراقی با ابراز نارضایتی از عملیات ترکیه، دو بار سفیر ترکیه در بغداد را احضار کردند و از او خواستند که عملیات‌های آنکارا در شمال عراق پایان یابد.

این مقام ارشد ترکیه‌ای همچنین گفت طرح ایجاد مناطق موقت در شمال عراق به منظور جلوگیری از استفاده مجدد مناطق پاک شده از سوی گروه‌های شبه نظامی کردی است. او در عین حال تاکید کرد آنکارا قصد دارد پایگاه‌های نظامی موقت بیشتری به ۱۰ پایگاه موقت خود در این منطقه بیفزاید.

ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا پ.ک.ک به عنوان گروه تروریستی می شناسند. این گروه از سال ۱۹۸۴ به بهانه آنچه آن را تبعیض سازمان‌دهی شده علیه کردهای ترکیه می‌خوانند علیه دولت مرکزی اسلحه به دست گرفتند.

ترکیه هم در سالهای اخیر مرتبا به مواضع این گروه حمله کرده‌است. این حملات هم در جنوب شرقی ترکیه و هم در شمال عراق که اعضای پ.ک.ک در آنجا مستقر هستند ادامه می‌یابد.

این اقدامات ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که امارات عربی متحده روز چهارشنبه ۱۷ ژوئن اعلام کرد مداخلات نظامی ترکیه و ایران باعث نقض حاکمیت عراق شده است. اختلافات میان امارات و ترکیه تنها به موضوع عراق منحصر نمی‌شود و دو کشور بر سر پرونده‌های گوناگونی همچون بحران لیبی نیز با یکدیگر تفاوت نظر دارند.

اما اقدامات ترکیه در شمال عراق با نارضایتی بغداد نیز همراه بوده است. سفیر ترکیه در عراق در روزهای اخیر دوبار به وزارت خارجه عراق احضار شده است.

وزارت امور خارجه عراق امروز پنجشنبه، ۱۸ ژوئن برای دومین بار در دو روز گذشته سفیر ترکیه را در بغداد فراخواند و در یادداشت اعتراضی خواستار متوقف کردن اقدامات تحریک آمیز آنکارا در شمال عراق شد.

وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه ای، حملات دوباره ترکیه در روز ۱۷ ژوئن به شمال این کشور را به منزله زیرپا گذاشتن حرمت و حاکمیت عراق دانسته و آن را به شدت محکوم کرده است.

وزارت خارجه عراق در این بیانیه از دولت ترکیه خواسته « با تصمیم مبتنی بر خرد به این حملات پایان دهد.»

این در حالیست که «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه تاکید کرده که حملات آنکارا به عناصر پ.ک.ک ادامه خواهد داشت، هم در جنوب شرق کشور و هم در شمال عراق که این گروه در آنجا مستقر است. آقای آکار می‌گوید: «عملیات پنجه ببر بسیار خوب پیش می رود و در ادامه با همان جدیت و اراده، این عملیات را با موفقیت به پایان خواهیم رساند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه ۲۷ تن را به‌اتهام «قصد حمله از طرف داعش» دستگیر کرد

لحظۀ حمله هوایی ترکیه به دهکده‌ای کردنشین؛ بچه‌ها مشغول بازی و آب‌تنی

ترکیه مواضع نیروهای پ.ک.ک در خاک عراق را بمباران کرد