Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناوچه‌های ترکیه رادار کشتی فرانسوی را نشانه گرفتند

کشتی ترکیه؛ عکس تزیینی است
کشتی ترکیه؛ عکس تزیینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام وزارت دفاع فرانسه می‌گوید برای پاریس قابل قبول نیست که یک کشور عضو ناتو علیه دیگر عضو این سازمان، آن‌هم در حالی که مشغول انجام عملیات ویژه ناتو بوده است چنین اقدام خصمانه‌ای انجام دهد.

آگهی

فرانسه اقدام اقدام خصمانه ناوچه‌های ترکیه در حین انجام ماموریت ناتو در آب‌های دریای مدیترانه را به شدت محکوم کرد و آن را «بسیار خصمانه» خواند.

یک مقام وزارت دفاع فرانسه که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه ۱۷ ژوئن این اقدام ترکیه را «تجاوزکارانه» خواند و از ناتو خواست در برابر این رفتارهای ترکیه سکوت نکند.

اظهارات این مقام وزارت دفاع درباره تنشی است که هنگام کنترل یک کشتی مظنون به حمل اسلحه از سوی نیروی دریایی فرانسه شکل گرفت. طبق تحریم‌های سازمان ملل، ارسال سلاح به لیبی ممنوع است. 

به گفته این مقام وزارت دفاع فرانسه زمانی که نیروی دریایی این کشور کشتی مشکوک را برای بررسی بار آن متوقف می‌کنند، ناوچه‌های ترکیه سه بار به سوی رادار کشتی نیروی دریایی فرانسه نشانه رفته‌اند و این بدین معناست که حمله موشکی قریب الوقوع بوده است. 

این مقام فرانسوی که نخواست نامش فاش شود در این خصوص می‌گوید: «این یک عمل بسیار تهاجمی است که توسط یکی از اعضای ناتو علیه نیروی دریایی فرانسه صورت می‌گیرد. اعضای ناتو نباید در مقابل این اقدامات ترکیه سکوت کنند. این موضوع برای ما بسیار جدی است و نمی‌توانیم بپذیریم نیروی دریایی یک عضو ناتو، علیه کشتی‌ که در حال انجام ماموریت ناتو و تحت فرمان ناتو است، چنین عمل خصمانه‌ای را انجام دهد.»

این موضع تند وزارت دفاع فرانسه در قبال ترکیه در حالی اتخاذ می‌شود که در هفته‌های اخیر اختلاف دو کشور بر سر بحران لیبی پررنگ‌تر از همیشه شده است. امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه روز یکشنبه اقدامات ترکیه در لیبی را مداخله‌جویانه و غیر قابل قبول توصیف کرد.

آقای ماکرون با اشاره به اینکه ترکیه در حال مداخله در امور لیبی است افزود: «ما نمی‌توانیم این اقدام آنکارا را تحمل کنیم. ترکیه به صورت غیر قابل قبولی در حال سواستفاده از پیمان ناتو است و فرانسه نمی‌تواند چنین اجازه‌ای را به این کشور بدهد.»

اختلافات میان ترکیه و فرانسه بر سر آینده لیبی، تنها بخش کوچکی از پازل پیچیده تحولات سیاسی و نظامی در این کشور شمال آفریقایی است. ترکیه به همراه کشورهایی چون ترکیه، قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج در لیبی حمایت می‌کند. این در حالیست که فرانسه به همراه کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر، روسیه و امارات از رقیب او یعنی خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلیفه حفتر با آتش‌بس در لیبی موافقت کرد

اروپا در پی جلب رضایت روسیه برای تمدید طرح نظارتی تحریم لیبی

چالش ممنوعیت حجاب برای لائیسیته فرانسه در مراسم افتتاحیه المپیک؛ مقامات به دنبال راهی ابتکاری هستند