Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فیلمی به تهیه‌کنندگی جکی چان در مقر سابق داعش در سوریه فیلمبرداری می شود

پشت صحنه فیلم در شهر حجر الاسود سوریه
پشت صحنه فیلم در شهر حجر الاسود سوریه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاهی‌لشکرهای سوری و یک گروه فیلمبرداری چینی این روزها در شهر حجرالاسود در حومه دمشق حضور دارند. شهری که که داعش در سال ۲۰۱۸ از آن بیرون رانده شد. آن‌ها این شهر را برای لوکیشن فیلمی اکشن با تهیه‌کنندگی جکی چان، ستاره کونگ فوی هنگ‌کنگ انتخاب کرده‌اند.

آگهی

سیاهی‌لشکرهای سوری و یک گروه فیلمبرداری چینی این روزها در شهر حجرالاسود در حومه دمشق حضور دارند. شهری که که داعش در سال ۲۰۱۸ از آن بیرون رانده شد. آن‌ها این شهر را برای لوکیشن فیلمی اکشن با تهیه‌کنندگی جکی چان (جان)، ستاره کونگ فوی هنگ‌کنگ انتخاب کرده‌اند.

«عملیات خانگی» نام این فیلم است که داستان آن در کشوری تخیلی با نام «پومان» می‌گذرد. این فیلم از ماجرای تخلیه صدها شهروند چینی و خارجی از یمن در سال ۲۰۱۵ با کشتی‌های نیروی دریایی چین الهام گرفته شده است.

یمن فقیرترین کشور در شبه جزیره عربستان هنوز درگیر جنگ است و جزو مناطق خطرناک جهان محسوب می‌شود بنابراین برخی از صحنه‌های این فیلم که تولید مشترک جکی چان با امارات است در سوریه فیلمبرداری می‌شود.

گروهی متشکل از بازیگران با لباس‌های سنتی یمنی، سیاهی‌لشکرهای سوری و اعضای چینی گروه فیلمبرداری از روز پنجشنبه گذشته کار فیلمبرداری را آغاز کرده‌اند و پیش بینی می‌شود تا چند روز ادامه داشته باشد.

جکی چان برای شرکت در فیلمبرداری به سوریه سفر نمی‌کند اما او تهیه‌کننده فیلمی است که گفته می‌شود پتانسیل تبدیل شدن به یک فیلم پرفروش را دارد.

سونگ اینشی، کارگردان فیلم هدف ستایش‌آمیز فیلم را تایید می‌کند و به خبرنگاران می‌گوید: «ما خود را جای دیپلمات‌های حزب کمونیست قرار دادیم که در یک کشور جنگ زده همه هموطنان چینی را سالم با کشتی جنگی به کشور بازگرداندند.»

سفیر چین در مراسم کوچکی که روز پنجشنبه برگزار شد سر صحنه فیلمبرداری حاضر شد. چین از معدود کشورهایی است که پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ روابط دیپلماتیک خوبی با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه داشته است.

شهر حجرالاسود زمانی حومه‌ای پرجمعیت در جنوب دمشق و در نزدیکی اردوگاه آوارگان فلسطینی یرموک بود. هر دو منطقه در دوران‌هایی صحنه نبردهای سنگین بوده‌اند و در دوره قدرت گرفتن داعش تا حدودی تحت کنترل دولت اسلامی قرار داشتند.

این دو منطقه در سال ۲۰۱۸ از سوی نیروهای طرفدار دولت سوریه باز پس گرفته شد. اما بخش‌هایی از حجرالاسود کاملا با خاک یکسان شده است و این منطقه را به مکانی بی‌روح تبدیل کرده است.

تعداد کمی از ساکنان به مناطق کمتر آسیب دیده شهر بازگشتند اما بقیه شهر خالی از سکنه است.

رواض شاهین، یکی از کارگردانان که گروه سوری را هدایت می‌کند می‌گوید: «مناطق ویران شده از جنگ به استودیو تبدیل شده‌اند. این مناطق تهیه‌کنندگان را جذب می‌کند.»

او اضافه می‌کند: «ساخت استودیوهای مشابه در این مناطق [خاورمیانه] بسیار پرهزینه است بنابراین استودیوهای این شکلی برای آن‌ها کم هزینه است.»

ایران و روسیه نیز به‌عنوان دو متحد سوریه از این مکان‌ها برای ساخت فیلم استفاده کرده‌اند.

گروه فیلمبرداری فیلم «عملیات خانگی» قصد دارد در چند نقطه دیگر سوریه اقدام به ضبط تصاویر فیلم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جکی چان اسکار افتخاری گرفت

فیلم جکی چان لندنی ها را غافلگیر کرد

کمیسیون اروپا ویکتور اوربان را به دلیل سفرهایش به مسکو و چین تحریم کرد