کره شمالی جمهوری خودخوانده خلق دونتسک را به رسمیت شناخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خودخوانده و جدایی طلب دونتسک در شرق اوکراین
دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خودخوانده و جدایی طلب دونتسک در شرق اوکراین   -   کپی رایت  AP Photo

دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خودخوانده و جدایی‌طلب دونتسک که از سوی روسیه حمایت می‌شود، روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) گفت کره شمالی استقلال این منطقه مورد مناقشه در شرق اوکراین را به عنوان «یک کشور مستقل» به رسمیت شناخته است.

آقای پوشیلین که از سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس‌جمهوری دموکراتیک خلق دونتسک فعالیت می‌کند به رسمیت شناخته شدن این جمهوری از سوی کره شمالی را «پیروزی دیپلماتیک» خواند.

آقای پوشیلین در پیامی تلگرامی از کره شمالی به دلیل «حمایت قابل توجه از مردم دونباس» تشکر کرد و گفت: «این تصمیم سیاسی زمینه را برای توسعه آینده روابط اقتصادی فراهم می‌کند.»

خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، با اعلام این خبر گفت سفارت کره شمالی در مسکو تایید کرده است که این کشور استقلال جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک یکی دیگر از مناطق جدایی‌طلب تحت حمایت روسیه در منطقه دونباس اوکراین را به رسمیت شناخته است.

سفارت جمهوری خودخوانده خلق دونتسک در مسکو عکسی در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است که در آن سین هونگ چول، سفیر کره شمالی در مسکو، در حال اعطای گواهی به رسمیت شناختن به یک دیپلمات این تشکیلات دیده می‌شود.

پیشتر در روز سه‌شنبه ناتالیا نیکونوروا، وزیر امور خارجه جمهوری خلق دونتسک، گفته بود که مذاکراتی با کره شمالی درباره به رسمیت شناختن این جمهوری خودخوانده در جریان است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کره شمالی سومین کشوری است که  استقلال این ناحیه را به رسمیت میشناسد. سوریه پس از روسیه دومین کشوری است که در ۲۹ ژوئن استقلال دو منطقه دونباس را به رسمیت شناخته است. این امر منجر به قطع روابط دیپلماتیک اوکراین با دمشق شد.

قبل از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در ۲۱ فوریه طی مراسمی در کرملین فرمان‌هایی را امضا کرد که به موجب آن‌ها مسکو استقلال جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت.

این اقدام در آن زمان از سوی ناتو و کشورهای غربی محکوم شد و مقامات آنان گفتند که این فرمان‌ها به معنی آمادگی روسیه برای اعلان جنگ است. هرچند مقامات مسکو در آن زمان این ادعا را رد کردند، با این حال ولادیمیر پوتین تنها سه روز بعد از صدور این فرامین دستور حمله به اوکراین را صادر کرد.