دونتسک با اعلام استقلال از اوکراین کشور مستقل تشکیل می‌دهد

دونتسک با اعلام استقلال از اوکراین کشور مستقل تشکیل می‌دهد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس جمهوری خودخوانده خلق دونتسک اعلام کرد این منطقه با اعلام استقلال از اوکراین، کشوری جدید با نام مالوروسیا (روسیه کوچک) تشکیل خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک الکساندر زاخارچنکو، رئیس جمهوری خودمختار دونتسک روز سه‌شنبه کی‌یف را متهم به ناتوانی از حل و فصل بحران شرق اوکراین کرد. وی استقلال از اوکراین و تشکیل دولت مستقل «مالوروسیا» برای یک دوره انتقالی سه ساله را به عنوان آلترناتیوی برای پایان دادن به جنگ داخلی سه ساله در شرق کشور پیشنهاد کرد.

از زمان سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ در جریان انقلاب «میدان» در سال ۲۰۱۴ در اوکراین، نواحی شرقی این کشور ناآرام است. در حالی که بسیاری از ساکنان روس زبان این منطقه، به صورت سنتی طرفدار نزدیکی به مسکو هستند، بسیاری از شهروندان مرکز و غرب اوکراین در سال‌های گذشته تمایل خود را به الحاق به اتحادیه اروپا و پیمان ناتو ابراز کرده اند. این اختلاف و همچنین حمایت روسیه از شورشیان شرق اوکراین باعث طولانی شدن جنگ داخلی در این کشور، با وجود توافق‌های متعدد آتش‌بس شده است. طرح حذف زبان روسی از زبان‌های رسمی اوکراین در مجلس این کشور- که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اوکراین تصویب شد- یکی از دلایل شدت گرفتن تنش‌ها در مناطق شرقی این کشور به شمار می‌رود.

Donetsk People’s Republic Announces New State of Malorossiya – RI Staff https://t.co/0NFbQ2OqYMpic.twitter.com/eIX9Y0SLHn

— St Croix Free Press (@SCroixFreePress) July 18, 2017

آقای زاخارچنکو، وضعیت کنونی شرق اوکراین را «بن بست سیاسی» خوانده و از جامعه بین‌المللی خواست تا برای پایان دادن به درگیری‌ها، از پیشنهاد استقلال دونتسک حمایت کنند. به گفته وی کار تدوین قانون اساسی مالوروسیا پیشاپیش آغاز شده و متن آن در زمان استقلال به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.

شبه جزیره کریمه اوکراین در سال ۲۰۱۴ و تنها یک ماه پس از سقوط دولت مورد حمایت کرملین، در پی اعلام استقلال با برگزاری یک همه‌پرسی ضمیمه فدراسیون روسیه شد. الحاق کریمه به روسیه تنها از سوی روسیه، سوریه، افغانستان و ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است.

تا زمان تنظیم این گزارش، مقام‌های اوکراین و نهادهای اروپایی و بین‌المللی واکنشی به پیشنهاد استقلال دونتسک نشان نداده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به تصمیم آمریکا برای فروش تجهیزات جنگی به اوکراین

حمله موشکی روسیه به کی‌يف بعد از ۵۲ روز؛ اوکراین: ۱۹ پهپاد ایرانی شاهد را سرنگون کردیم

چهارمین روز از درگیری‌های شدید در آودیوکای اوکراین؛ روسیه از زمین و هوا شهر را می‌کوبد