کره‌ شمالی خطاب به اوکراین: نمی‌توانی هم با آمریکا همراه شوی و هم درباره حاکمیت نظر بدهی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم کره شمالی
پرچم کره شمالی   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت خارجه کره شمالی روز جمعه ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) خطاب به اوکراین گفت حق ندارد مسائل مربوط به حاکمیت را مطرح کند چرا که با آمریکایی همراه شده است که طبق گفته این کشور، حاکمیت پیونگ‌یانگ را نقض می‌کند.

رسانه‌های دولتی کره شمالی پس از به رسمیت شناختن رسمی دو جمهوری خود‌خوانده جدایی طلب تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین بیانیه وزارت خارجه این کشور را منتشر کرد.

اوکراین پس از این اقدام، روابط خود را با کره شمالی قطع کرد و آن را تلاشی برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی خود خواند.

اما وزارت خارجه کره شمالی از این تصمیم دفاع کرد و گفت که اوکراین پیش از این به اقدامات آمریکا از جمله تحریم‌ها بر سر برنامه‌های تسلیحاتی پیونگ‌یانگ کمک کرده است.

کره شمالی گفته است که برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور یک بازدارندگی دفاعی است و ایالات متحده را به حفظ «سیاست خصمانه» با اعمال تحریم‌های بین‌المللی و برگزاری مانورهای نظامی با کره جنوبی متهم کرده است.

این وزارتخانه اعلام کرد: «اوکراین حق ندارد پس از ارتکاب اقدامی که به شدت فاقد انصاف و عدالت بین ملت‌ها است با پیوستن فعالانه به سیاست ناعادلانه و خصمانه غیرقانونی ایالات متحده درگذشته، این موضوع را مطرح یا درباره اعمال قانونی حاکمیت ما بحث کند.»

این نهاد تاکید کرد: «ما به تقویت و توسعه دوستی و همکاری با همه کشورهایی که به حاکمیت ما احترام می‌گذارند و طبق اصول برابری حاکمیتی، عدم مداخله در امور داخلی و احترام متقابل با ما رفتار مطلوب دارند ادامه خواهیم داد.»