Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز: بایدن به دنبال لغو ممنوعیت فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان است

جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا
جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز گزارش داده که جو بایدن در اندیشه لغو ممنوعیت فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان سعودی است، مسئله‌ای که البته با پایان دادن به جنگ یمن ارتباط مستقیمی دارد.

آگهی

دولت بایدن در حال بررسی لغو احتمالی ممنوعیت فروش تسلیحات تهاجمی آمریکایی به عربستان سعودی است؛ موضوعی که البته احتمالا با پیشرفت برنامه ریاض برای پایان دادن به جنگ در یمن ارتباط مستقیمی دارد. 

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی و به نقل از چهار منبع آگاه در دولت بایدن به این موضوع اشاره کرده و نوشته است که مقام‌های ارشد سعودی پیش از سفر بایدن به ریاض به واشنگتن فشار آورده‌اند تا سیاست فروش صرفا تجهیزات دفاعی به عربستان را لغو کند. 

بر اساس این گزارش دو منبع گفته‌اند که مذاکرات در این زمینه به صورت غیر رسمی در حال پیگیری است و فعلا در مراحل اولیه قرار دارد. این منابع همچنین تاکید کرده‌اند که هیچ تصمیمی قریب الوقوع نیست.  یک مقام آمریکایی دیگر هم به رویترز گفته که «در حال حاضر هیچ بحثی درباره فروش سلاح‌های تهاجمی با سعودی‌ها در جریان نیست».

با این حال سفر بایدن به ریاض در مقطعی حساس در حالی انجام می‌گیرد که دولت آمریکا نشان داده آماده بهبود در مناسبات تیره شده با عربستان سعودی است. این مسئله به ویژه از آنجا حائز اهمیت است که آمریکا خواهان افزایش عرضه نفت خلیج فارس و همچنین روابط نزدیک‌تر امنیتی میان اعراب و اسرائيل برای مقابله با ایران است. 

این در حالی است که مشاوران کنگره می‌گویند هر اقدامی جهت لغو محدودیت‌ها در خصوص فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان، با مخالفت قطعی کنگره همراه خواهد بود. 

جو بایدن از زمان روی کار آمدن به عنوان رئيس جمهوری، موضع سخت‌تری را در قبال عربستان سعودی در پیش گرفته و بر سر مسائلی چون جنگ یمن، سابقه حقوق بشری این کشور و به ویژه پرنده قتل جمال خاشقجی به ریاض فشار آورده است. 

بایدن در فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرد که که این کشور فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را متوقف می‌کند. رویکرد بایدن نسبت به عربستان اما بعد از حمله روسیه به اوکراین قدری نرم‌تر شده است. جایی که واشنگتن و سایر متحدان غربی در پی افزایش ارائه نفت از سوی عربستان در بازارهای جهانی هستند تا از این طریق بتوانند منابع حذف شده روسی را جبران کنند. 

عربستان سعودی همچنین اخیرا به دلیل موافقت در اوایل ژوئن در مورد تمدید دو ماهه آتش بس در یمن، مورد تمجید کاخ سفید قرار گرفت. واشنگتن حالا مایل است این آتش‌بس به پایان جنگ منجر شود. 

یکی از افراد مطلع در واشنگتن به رویترز می‌گوید: «دولت مذاکرات داخلی درباره امکان حذف محدودیت‌های تسلیحاتی عربستان را آغاز کرده است اما هنوز این گفتگوها به مرحله تصمیم‌گیری نرسیده است.» 

به گفته منبع دوم، در زمان سفر خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان به واشنگتن که در ماه مه صورت گرفت، این درخواست خود را مطرح کرده‌اند. 

جنگ یمن

با این حال، منابع رویترز تاکید کردند که انتظار نمی‌رود در سفر ۱۳ تا ۱۶ ژوئيه بایدن، اعلامیه‌ای رسمی در این خصوص منتشر شود. این افراد نزدیک به دولت آمریکا گفتند که هر تصمیمی به شدت به این بستگی دارد که آیا ریاض به اندازه کافی برای یافتن راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به مناقشه یمن تلاش کرده یا خیر. 

از جمله مهم‌ترین سلاح‌هایی که سعودی‌ها به دنبال آن هستند، مهمات هدایت‌شونده دقیق (PGM) است. تسلیحاتی که با وجود مخالفت کنگره در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ به عربستان فروخته شده بود. 

با این حال انتظار می‌رود دولت بایدن در خصوص عرضه انواع سلاح‌های تهاجمی به عربستان محتاطانه‌تر برخورد کند. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده که بمب‌های آمریکایی هدایت دقیق در حملات هوایی ائتلاف ریاض به بازداشتگاهی در یمن در ماه ژانویه مورد استفاده قرار گرفته است. حمله‌ای که به کشته شدن ده‌ها نفر از افراد یمنی منجر شده است.

رویترز در ادامه گزارش خود می‌نویسد اگر واشنگتن این ممنوعیت را کاهش دهد، ممکن است فروش تجهیزات کمتر کشنده مانند نفربرهای زرهی یا تکمیل انبارهای تسلیحات زمین به زمین و هوا به زمین کمتر پیچیده‌تر شود. حتی تحت محدودیت‌های موجود، ایالات متحده در اوایل سال جاری پس از حملات موشکی حوثی‌ها به این کشور، حمایت نظامی خود از عربستان سعودی را افزایش داد.

پنتاگون در ماه نوامبر اعلام کرد، واشنگتن فروش موشک و سیستم دفاع ضد بالستیک به عربستان سعودی را تایید کرد و ایالات متحده موشک‌های پاتریوت خود را برای این کشور فرستاد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به هر ترتیب سفر جو بایدن به عربستان و اسرائيل در حالی صورت می‌گیرد که بحران اوکراین و روسیه از یک سو و همچنین بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای ایران شرایط دشواری را پیش روی ایالات متحده قرار داده است. روندی که می‌تواند به نزدیکی هرچه بیشتر واشنگتن به ریاض برخلاف میل باطنی جو بایدن بینجامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظرسنجی فاکس نیوز؛ تنها یک سوم آمریکایی‌ها دوباره به بایدن رای می‌دهند

آمریکا امضای پیمان دفاعی با عربستان را به توافق ریاض با اسرائیل مشروط کرد

حمله جدید ارتش آمریکا به یک مکان دیگر در یمن؛ بایدن: حوثی‌ها تروریست هستند