Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا حضور نظامی بلندمدت خود در اروپا را افزایش می‌دهد؛ شرق قاره سبز در کانون توجه واشنگتن

نظامیان آمریکایی در لهستان
نظامیان آمریکایی در لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیک سولیوان، مشاور جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید این کشور به زودی برنامه تقویت حضور نظامی بلندمدت خود را در اروپا، رسما اعلام خواهد کرد. این خبر تنها یک روز پس از اعلام افزایش شمار نظامیان ناتو در اروپا اعلام می‌شود.

آگهی

جیک سالیوان، مشاور جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید این کشور به زودی برنامه تقویت حضور نظامی بلندمدت خود را در اروپا، رسما اعلام خواهد کرد. این خبر تنها یک روز پس از اعلام افزایش شمار نظامیان ناتو در اروپا اعلام می‌شود.

به گفته این مشاور ارشد دیپلماتیک جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه و در جریان اجلاس سران ناتو محورهای ویژه تقویت حضور نظامی بلند‌مدت نیروهای زمینی، دریایی و هوایی این کشور، به‌ویژه در شرق اروپا را اعلام خواهد کرد. 

از هفته‌های پیش از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، فعالیت ناتو و ارتش ایالات متحده آمریکا در شرق اروپا به شدت تقویت شده است. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی که احتمالا آخرین بار در جریان جنگ‌های بالکان در اروپا عملیات نظامی انجام داده بود، سه دهه پس از پایان جنگ سرد بار دیگر با چالش‌های امنیتی جدی در خاستگاه خود مواجه است. اعضای ناتو در شرق اروپا، به استثنای مجارستان، از گسترش چتر حمایت نظامی این سازمان استقبال می‌کنند. 

افزایش مشارکت کشورهای عضو در تامین بودجه ناتو

آقای سالیوان روز سه‌شنبه و در هواپیمای رئیس جمهوری این کشور به خبرنگاران گفت در جریان اجلاس روزهای آینده ناتو، شماری از کشورهای عضو با افزایش مشارکت خود به منظور بالا بردن بودجه این سازمان نظامی، موافقت خواهند کرد. 

مساله بودجه و تهعد کشورهای عضو برای پرداخت ۲ درصد تولید ناخالص داخلی برای تامین مالی این سازمان، یکی از محورهای جدی رویارویی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده و همپیمانان سنتی واشنگتن در اروپا بود. در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، وضعیت ناتو آنچنان افول کرد که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از مرگ مغزی این سازمان سخن گفته بود. با این حال پس از به قدرت رسیدن جو بایدن و به‌ویژه از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، موقعیت پیمان نظامی آتلانتیک شمالی جدا تقویت شده و حتی کشورهای همیشه بی‌طرف اروپای شمالی نظیر سوئد و فنلاند، تمایل خود را برای الحاق به ناتو اعلام کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان با ورود نیروهای ناتو موافقت ولی با ارسال تسلیحات به اوکراین مخالفت کرد

اوکراین از غرب خواست در برابر روسیه محکم باشد؛ طرح لندن برای افزایش نیروهای ناتو در اروپا

زمزمه‌های توافق نهایی طالبان و آمریکا همزمان با حمله به نیروهای ناتو