اوکراین از غرب خواست در برابر روسیه محکم باشد؛ طرح لندن برای افزایش نیروهای ناتو در اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تمرینات نظامی نیروهای اوکراینی
تمرینات نظامی نیروهای اوکراینی   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

اوکراین روز شنبه از غرب خواست در مذاکرات خود با روسیه، «محکم» باشد و همزمان بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت: «به نیروهای مسلح دستور داده‌ام که برای اعزام به اروپا در هفته آینده آماده شوند تا بتوانند از متحدان ناتو پشتیبانی زمینی، هوایی و دریایی داشته باشند.»

دفتر نخست وزیری بریتانیا گفت که جانسون در حال بررسی بزرگترین پیشنهاد ممکن به اعضای ناتو است که تعداد سربازان را دو برابر می‌کند و تسلیحات دفاعی به استونی می‌فرستد.

جانسون در بیانیه‌ای گفت: «این بسته پیامی روشن به کرملین می‌فرستد. ما فعالیت بی‌ثبات‌کننده آن‌ها را تحمل نخواهیم کرد و همیشه در کنار متحدان ناتو در برابر دشمنی روسیه خواهیم بود.»

تنش‌ها بین مسکو و کی‌یف از اواخر سال ۲۰۲۱ با افزایش نیروهای روسیه در اطراف خطوط مرزی با اوکراین به بالاترین حد خود رسیده است.

تماس تفلنی وزیر خارجه اوکراین با همتای فرانسوی

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز شنبه طی یک گفت‌وگوی تلفنی با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود از غربی‌ها خواست تا «هشیار و محکم در ارتباط با روسیه باشند».

او همچنین خواستار «اجتناب از اقداماتی شد که احتمالا به نگرانی‌ها دامن می‌زند» و «ثبات مالی» این جمهوری شوروی سابق که یکی از فقیرترین کشورهای اروپا است تضعیف می‌کند.

پیش از این جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفته بود که به زودی نیروهای آمریکا را به اروپای شرقی می‌فرستد. فرانسه نیز از اعزام «چند صد» سرباز به رومانی کشور هم مرز با اوکراین خبر داده است.

پیش‌بینی می‌شود ژان ایو لودریان و آنالنا بربوک همتای آلمانی‌اش در روزهای هفت و هشت فوریه در اوکراین حضور داشته باشند.

روسیه معتقد است که از طریق ادامه گسترش ناتو در مرزهای خود و حمایت غرب از اوکراین تهدید می‌شود.