Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا ارتش اوکراین توان ایستادگی در برابر حمله روسیه را دارد؟

رزمایش سربازان اوکراین
رزمایش سربازان اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  Reuters
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که دولت‌های غربی نسبت به حمله قریب‌الوقوع روسیه به خاک اوکراین هشدار می‌دهند، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور این کشور فرمانی را امضا کرده است که به موجب آن نیروهای مسلح اوکراین ۱۰۰ هزار سرباز جدید ظرف سه سال آینده جذب می‌کند. اما آیا ارتش کنونی اوکراین می‌تواند جلوی حمله روسیه را بگیرد؟

آگهی

در حالی که دولت‌های غربی نسبت به حمله قریب‌الوقوع روسیه به خاک اوکراین هشدار می‌دهند، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور این کشور فرمانی را امضا کرده است که به موجب آن نیروهای مسلح اوکراین ۱۰۰ هزار سرباز جدید ظرف سه سال آینده جذب خواهد کرد.

در حال حاضر اما نیروهای مسلح اوکراین بسیار کمتر از روسیه هستند و نسبت به آن‌ها کمتر از تسلیحات کافی بهره می‌گیرند، با این حال کارشناسان نظامی می‌گویند روسیه در صورت وقوع تهاجم گسترده می‌تواند با مقاومت قابل توجهی مواجه شده و تلفات سنگینی را متحمل شود. اعداد و ارقام اما چه می‌گویند؟

برآوردها حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ هزار نیروی روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده‌اند. هرچند مسکو می‌گوید قصد حمله به این کشور را ندارد. بر اساس گزارش موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن (IISS)، ارتش روسیه حدود ۲۸۰ هزار پرسنل دارد و نیروهای مسلح آن در مجموع حدود ۹۰۰ هزار نفر است. روسیه همچنین دارای ۲۸۴۰ تانک جنگی است که سه برابر تانک‌های اوکراین هستند.

در سوی مقابل نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید با فرمان نظامی تازه در تقویت نیروی دفاعی، که توسط رئیس‌جمهور اوکراین امضا شده است، تعداد پرسنل ارتش اوکراین به ۳۶۱ هزار نفر می‌رسد. در آن سو اما هزینه‌های دفاعی اوکراین در سال ۲۰۲۰ تنها ۴.۳ میلیارد دلار بوده است که این رقم برابر با یک‌دهم هزینه‌های دفاعی روسیه است.

تحلیلگران نظامی می‌گویند دفاع ضد‌هوایی و ضدموشکی اوکراین ضعیف است، امری که این کشور را در برابر حملات روسیه به زیرساخت‌های حیاتی خود بسیار آسیب‌پذیر می‌کند. به گفته آن‌ها روسیه همچنین به دنبال استفاده از برتری خود در جنگ الکترونیک برای فلج کردن فرماندهی و قطع ارتباط نیروهای مقابل خود با واحدهای میدانی است.

نیروهای اوکراین چقدر با تجربه هستند؟

ارتش اوکراین پس از نزدیک به ۸ سال جنگ با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق این کشور تجربه بالایی به دست آورده‌اند، همچنان که از انگیزه زیادی نیز برخوردارند. این نیروها به علاوه دارای پدافند هوایی کوتاه برد و تسلیحات ضد تانک، از جمله موشک‌های جاولین توسط ایالات متحده هستند که به کند کردن هرگونه پیشروی روسیه کمک می‌کند.

افزون بر ارتش عادی، اوکراین دارای یگان‌های رزمی داوطلب و حدود ۹۰۰ هزار نیروی ذخیره است. اکثر مردان بالای ۱۸ سال از آموزش نظامی اولیه برخوردارند، بنابراین اگر روسیه بخواهد قلمرو اوکراین را تصرف کند و نگه دارد، ممکن است با مقاومت سرسختانه و طولانی مواجه شود.

تحلیلگران نظامی برآورد می‌کنند که روسیه نسبت به جنگ‌های قبلی خود (از جمله در چچن در ۱۹۹۰ و در گرجستان در ۲۰۰۸) با چالش‌های نظامی بالاتری مواجه خواهد شد.

از دست غرب چه کاری برای کمک به اوکراین برمی‌آید؟

از زمان جدی شدن تهدیدها علیه اوکراین، کشورهای غربی تحویل تسلیحات به اوکراین را افزایش داده‌اند با این حال کی‌یف می‌گوید هنوز به تجهیزات نظامی بیشتری نیاز دارد.

ایالات متحده تصریح کرده که برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد، با این حال این کشور از سال ۲۰۱۴ بیش از ۲.۵ میلیارد دلار کمک نظامی شامل موشک‌های ضد تانک جاولین، قایق‌های گشت ساحلی، نفربرهای زرهی هاموی، تفنگ‌های تک‌تیرانداز، پهپادهای شناسایی، سیستم‌های راداری، دوربین‌های دید در شب و تجهیزات رادیویی به ارتش اوکراین داده است.

از سوی دیگر ترکیه چندین فروند پهپاد Bayraktar TB2 به اوکراین فروخته و بریتانیا نیز علاوه بر اهدای ۲ هزار موشک ضدتانک و خودروهای زرهی ساکسون، متخصصان نظامی خود را برای ارائه آموزش به کی‌یف فرستاده است. استونی از سوی دیگر قول ارسال شماری موشک‌های ضد زره جاولین را داده و لتونی و لیتوانی نیز گفته‌اند موشک‌های استینگر را به ارتش اوکراین خواهند داد. این در حالی که جمهوری چک نیز گفته است قصد دارد مهمات توپخانه ۱۵۲ میلی‌متری را به اوکراین اهدا کند.

آلمان اما تحویل تسلیحات به اوکراین را رد کرده و تنها گفته است در حال تامین مالی یک بیمارستان صحرایی به ارزش ۶ میلیون دلار و ارائه کمک‌های آموزشی است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آیا روسیه می‌تواند یک جنگ تمام‌عیار به راه بیاندازد؟

کارشناسان نظامی این امر را بعید می‌دانند و می‌گویند روسیه حملات هوایی و یا تصرف محدود اراضی اوکراین را به نبرد برای تصرف شهرهای بزرگ ترجیح می‌دهد.

این در شرایطی است که پوتین احتمالاً از سوی افکار عمومی کشور خود در مورد جنگ با یک کشور اسلاو با مخالفت مواجه خواهد شد و احساسات ضدروسی در اوکراین نیز بالا خواهد گرفت. در سوی مقابل غرب همین‌طور به مسکو هشدار داده که در صورت حمله به اوکراین با تحریم‌های بی‌سابقه مواجه خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در شرق اروپا؛ دستور خروج بخشی از دیپلمات‌های روسیه و آخرین سربازان آمریکایی از اوکراین صادر شد

اردوغان، شریک پوتین و یاور زلنسکی؟ آنکارا در بحران اوکراین چه می‌جوید؟

اوکراین از غرب خواست در برابر روسیه محکم باشد؛ طرح لندن برای افزایش نیروهای ناتو در اروپا