بحران اوکراین؛ مجارستان: نیروهای بیشتری را از ناتو در خاک خود نمی‌پذیریم

پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان از بحران اوکراین گفت
پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان از بحران اوکراین گفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان در گفتگو با یورونیوز گفت که کشورش نیروهای بیشتری را از ناتو در خاک خود به عنوان بخشی از مانورهای مربوط به بحران اوکراین نمی‌پذیرد.

آگهی

پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان در گفتگو با یورونیوز گفت که کشورش نیروهای بیشتری را از ناتو در خاک خود به عنوان بخشی از مانورهای مربوط به بحران اوکراین نمی‌پذیرد.

پیشتر شماری از سربازان آمریکایی وارد لهستان و رومانی شده بودند. آلمان هم شمار سربازان خود را در لیتوانی افزایش داده است.

در حال حاضر نیروهای ناتو در استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان مستقر هستند. اما آقای سیارتو گفت که هیچ نیروی نظامی دیگری در خاک مجارستان مستقر نخواهند شد.

وزیر خارجه مجارستان گفت که پیشتر نیروهای ناتو در خاک کشورش مستقر بوده‌اند که ارتش مجارستان است. مجارستان از اواخر دهه ۹۰ عضو ناتو است.

آقای سیارتو با ترغیب آمریکا، اروپا و روسیه برای ادامه گفتگوها با هدف جلوگیری از وقوع «بدترین سناریو» در مورد بحران اوکراین، گفت که اروپای مرکزی در صورت بروز درگیری نظامی بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود.

او با بیان اینکه بحران کنونی خاطرات جنگ سرد و «دهه‌های زیادی را که در آن رنج بردیم» را زنده می‌کند، گفت: «به همین دلیل است که ما نمی‌خواهیم این زمان‌ها برگردد.»

وزیر خارجه مجارستان در ادامه گفت: «ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بازگشت جنگ سرد انجام دهد، از بازگشت حتی روح جنگ سرد جلوگیری کند زیرا ما از تاریخ آموخته‌ایم، متأسفانه بسیار واضح است که هر زمان درگیری شرق و غرب رخ دهد، کشورهای اروپای مرکزی شکست می‌خورند و ما دیگر نمی‌خواهیم بازنده باشیم.»

آقای سیارتو گفت: «ما باید روی دیپلماسی سرمایه‌گذاری کنیم، باید روی گفت‌وگو با یکدیگر سرمایه‌گذاری کنیم، به همین دلیل است که ما از فدراسیون روسیه و متحدان غربی خود، کشورهای بزرگ، کشورهای قدرتمند می‌خواهیم امید به رسیدن به توافق صلح آمیز با یکدیگر را از دست ندهند، زیرا یک بار دیگر می‌خواهم تأکید کنم که برای ما، کشورهای نسبتاً کوچک اروپای مرکزی، وقوع اقدامات خشونت‌آمیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد.»

ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بازگشت جنگ سرد انجام دهد، از بازگشت حتی روح جنگ سرد جلوگیری کند زیرا ما از تاریخ آموخته‌ایم، متأسفانه بسیار واضح است که هر زمان درگیری شرق و غرب رخ دهد، کشورهای اروپای مرکزی شکست می‌خورند و ما دیگر نمی‌خواهیم بازنده باشیم.
پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان در مورد بحران اوکراین

با استقرار نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین، آمریکا هشدار داده است که مسکو در حال آماده شدن برای حمله به اوکراین است. مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.

واشنگتن و پایتخت‌های کشورهای اروپایی به مسکو هشدار داده‌اند که هرگونه تهاجم نظامی این کشور به اوکراین عواقب «بسیار» از جمله تحریم‌های اقتصادی تنبیهی برای روسیه به دنبال خواهد داشت.

البته وزیر خارجه مجارستان بر این نظر است که این نوع اقدامات «کارساز نیست». او به این نکته اشاره کرد که روسیه از سال ۲۰۱۴، زمانی که کریمه را به طور غیرقانونی ضمیمه خودش کرد و شروع به حمایت از جدایی طلبان در شرق اوکراین کرد، تحت تحریم‌های غرب قرار گرفته است.

وزیر خارجه مجارستان در ادامه گفت: «اگر تنها به خود تحریم‌ها نگاه کنید، این یک شکست است. آنها نتیجه نمی‌دهند.». آقای سیارتو گفت: «از زمان وضع تحریم‌ها تجارت میان روسیه و آلمان افزایش یافته است.»

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه که باید توسط همه کشورهای عضو تایید شود، از سال ۲۰۱۴ به طور مرتب تمدید شده‌اند. این تحریم‌ها آخرین بار در ژانویه تمدید شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از همین رو وزیر خارجه مجارستان گفت: «موضع من این است که اگر در مورد تحریم‌های بیشتر صحبت می‌کنیم، کاملاً ضروری است که تحلیل درستی از تأثیرات تحریم‌های اعمال شده هم داشته باشیم.»

مواضع آقای سیارتو در گفتگو با یورونیوز منعکس کننده نظرات ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان است.

آقای اوربان هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت که تحریم‌های اتحادیه اروپا «بیش از روسیه به مجارستان آسیب وارد کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان مجارستان برای محدودسازی قدرت و اختیارات پارلمان اتحادیه اروپا قطعنامه صادر کردند

اوکراین از غرب خواست در برابر روسیه محکم باشد؛ طرح لندن برای افزایش نیروهای ناتو در اروپا

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد