نمایندگان مجارستان برای محدودسازی قدرت و اختیارات پارلمان اتحادیه اروپا قطعنامه صادر کردند

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راست‌گرای مجارستان در تجمع هواداران‌اش
ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راست‌گرای مجارستان در تجمع هواداران‌اش Copyright  (AP Photo/Anna Szilagyi)
Copyright  (AP Photo/Anna Szilagyi)
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانون گذاران مجارستانی ادعا می‌کنند گستردگی نفوذ قانونی و اجرایی ساختار این اتحادیه، دموکراسی را در کشورهای عضو اتحادیه با بن‌بست روبرو کرده است.

آگهی

قانونگذاران مجارستان روز سه‌شنبه با صدور قطعنامه‌ای خواهان تقلیل قدرت پارلمان اتحادیه اروپا در اعمال نفوذ بر کشور خود شدند. قانون گذاران مجارستانی ادعا می‌کنند گستردگی نفوذ قانونی و اجرایی ساختار این اتحادیه، دموکراسی را در کشورهای عضو اتحادیه با بن‌بست روبرو کرده است.

این قطعنامه که با رای اعضای حزب حاکم ویکتور اوربان، نخست‌وزیر جنجالی مجارستان صادر شده است پارلمان مجارستان را قادر می‌سازد تا لوایح پیشنهادی اتحادیه اروپا را به چالش بکشد.

این قطعنامه مانعی در برابر پارلمان اتحادیه اروپا در تصویب قوانین مغایر با خواست و اراده بوداپست، و فراتر از آن تاثیری منفی بر جایگاه اجرایی و قانون‌گذاری ساختار کلی اتحادیه ایجاد می‌کند.

در این قطعنامه آمده است: « دموکراسی‌های اروپایی باید از بن‌بستی که پارلمان اروپا برایشان ایجاد کرده رهایی یابند.» «ساختار اتحادیه باید تغییر کند چرا که با چالش‌هایی که امروز ما با آن روبرو هستیم هماهنگی لازم را ندارد.»

این قطعنامه که  با ۱۵۰ رای موافق و ۵۰ رای مخالف به تصویب رسید تاکید می‌کند که نمایندگان اروپایی باید توسط دولت‌ها منتصب شوند.

این سیستم انتصابی در تقابل مستقیم با سیستم انتخابی فعلی که در آن نمایندگان توسط رای مستقیم شهروندان اروپایی انتخاب می‌شوند قرار دارد.

این اقدام پارلمان مجارستان به دنبال تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر بلوکه کردن میلیاردها یورو «بودجه احیای اقتصادی» و اعتبارات  مورد نیاز مجارستان به دلیل نگرانی‌های موجود در ساختار اتحادیه نسبت به عدم صیانت از حاکمیت قانون و مبارزه با فساد توسط دولت راستگرای ویکتور اوربان صورت گرفت.

دولت آقای اوربان همزمان و به دلیل انتقاد از سیاست‌ها و تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه روابط پرتنشی را با دیگر کشورهای عضو این اتحادیه تجربه می‌کند.

به دلیل نیاز بیش از پیش مجارستان به بودجه و اعتبارات اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر شاهد اندکی نرمش از سوی این کشور در مواضع سرسختانه و زاویه دارش با اتحادیه اروپا بوده‌ایم. اما این قطعنامه یکبار دیگر روابط میان بروکسل و بوداپست را متشنج خواهد کرد.

با وجود عضویت در اتحادیه اروپا مجارستان همچنان عضو حوزه پولی یورو نیست و واحد پول این کشور «فورینت» اخیرا به پایین‌ترین سطح ارزشی خود نسبت به یور و دلار رسید. اقتصاد مجارستان بالاترین سطح تورم را در ۲۵ سال اخیر تجربه می‌کند.

فرازهایی از این قطعنامه که خواهان انتقال بخش عمده‌ای از اختیارات قانونگذاری پارلمان اروپا به پارلمان‌های ملی است ضدیت و خشم شدید مقامات اتحادیه را به همراه خواهد داشت و تلاش‌های بوداپست برای دستیابی به بودجه احیای مورد نیازش  را با چالش جدی روبرو خواهد کرد.

ادبیات به کار رفته در این قطعنامه به تنهایی می‌تواند میان بروکسل و بوداپست تنش‌هایی جدی ایجاد کند.

این قطعنامه که توسط اعضای عالی رتبه حزب دست‌راستی آقای اوربان و از منتقدین سرسخت اتحادیه اروپا نگاشته شده است با به چالش کشیدن معاهده‌های بنیادی اتحادیه این معاهدات را خالی از بنیان‌های اولیه لازم برای همکاری در زمان بحران می‌خواند.

دیلی نیوز مجارستان در گزارشی در رابطه با این قطعنامه نوشت: « این قطعنامه به اتحادیه اروپا توصیه می‌کند که ریشه‌های فرهنگ مسیحی اروپا را به رسمیت بشناسد و قرض و افزایش بدهی اتحادیه را ممنوع اعلام کند.» 

این قطعنامه همچنان تاکید می‌کند که « تلاش برای ادغام، یکپارچگی بر اساس آنچه "روش اروپایی" خوانده می‌شود باید از معاهدات اتحادیه حذف و با محتوی "مسیحی اروپایی" جایگزین شود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشمکش بروکسل با یکی از اعضا؛ کمیسیون اروپا به دنبال تعلیق بودجه اروپایی مجارستان است

ویکتور اوربان: حمله روسیه به اوکراین باعث هجوم موجی از آوارگان به مجارستان می‌شود

بحران اوکراین؛ مجارستان: نیروهای بیشتری را از ناتو در خاک خود نمی‌پذیریم