ویکتور اوربان: حمله روسیه به اوکراین باعث هجوم موجی از آوارگان به مجارستان می‌شود

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان Copyright Anna Szilagyi/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Anna Szilagyi/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، مجارستان تحت رهبری اوربان به طور مداوم با اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو مخالفت کرده است

آگهی

نخست‌وزیر ملی‌گرای مجارستان روز شنبه هشدار داد که تهاجم روسیه به اوکراین ممکن است سبب فرار صدها هزار آواره جنگی از مرز اوکراین به سمت کشورش شود.

ویکتور اوربان، رهبر عوام‌گرا از جناح راست افراطی روز شنبه در سخنرانی سالانه خود که امسال در جریان کارزار سیاسی برای انتخابات پارلمانی مجارستان در ۳ آوریل ایراد می‌کرد، خواستار یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای تنش‌های فزاینده و بیم تهاجم قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین شد.

اوربان، مخالف سرسخت هر نوع مهاجرت، گفت «پرهیز از جنگ» به نفع کشورش است زیرا چنین جنگی به گفته او باعث سرازیر شدن موجی از پناهندگان اوکراینی و اختلال در اقتصاد مجارستان می‌شود.

اوربان در حالی که خواستار حل تنش‌ها از طریق گفتگو شد، این را هم گفت که با طرح‌های اتحادیه اروپا برای به کارگیری تحریم‌ها علیه روسیه به مثابه اهرم بازدارنده مخالف است. اوربان گفت: «تحریم، سیاست‌های تنبیهی، سخنان تند یا هر نوع سختگیری دیگری از سوی قدرت‌های بزرگ قابل طرح نیست.»

اوربان که از سال ۲۰۱۰ رهبری مجارستان را بر عهده دارد، در میان رهبران اروپایی همواره بیش از همه به دنبال روابط نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بوده است. او در دیدار هفته گذشته با پوتین در کرملین، برای افزایش واردات گاز از روسیه گفتگو کرد و از بالا رفتن همکاری کشورش با مسکو در زمینه‌های انرژی، بازرگانی و امنیت ابراز خرسندی نمود.

از زمان الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، مجارستان تحت رهبری اوربان به طور مداوم با اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو مخالفت کرده است، اگرچه همیشه در نهایت به آنها رای داده است.

مجارستان همچنین نشست‌های وزیران بین اوکراین و ناتو را به دلیل قانون زبان اوکراینی که بوداپست معتقد است حقوق اقلیت قومی مجارستانی در غرب اوکراین را نقض می‌کند، تحریم کرده است.

با این حال، اوربان روز شنبه گفت که اوکراین به عنوان یک منطقه حائل حیاتی بین مجارستان و روسیه عمل می‌کند و «استقلال و دوام آن به‌طور مستقیم مورد علاقه مجارستان است».

اوربان با اعلام این که «قدرت نظامی اروپا حداقل باید با روسیه قابل مقایسه باشد» گفت که مجارستان از توسعه قابلیت‌های نظامی اروپا و نیروی دفاعی مشترک اروپایی حمایت می‌کند.

مجارستان از پذیرش نیروهای کمکی نظامی ناتو و ایالات متحده خودداری کرده است.‌ این نیروها در واکنش به تجمع نیروهای روسیه در امتداد مرزهای اوکراین، در چندین کشور اروپای شرقی مستقر شده‌اند. او می‌گوید که ارتش ملی مجارستان برای محافظت از کشور کافی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان مجارستان برای محدودسازی قدرت و اختیارات پارلمان اتحادیه اروپا قطعنامه صادر کردند

اتحادیه اروپا برای نخستین بار «سازوکار حاکمیت قانون» را علیه مجارستان فعال کرد

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند