گفتگوی تلفنی هرتزوگ و اردوغان درباره تهدیدهای تروریستی ایران برای گردشگران اسرائیلی

Turkey Israel
Turkey Israel Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفتگوی تلفنی هرتزوگ و اردوغان درباره تهدیدات تروریستی ایران برای گردشگران اسرائیلی

آگهی

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل روز یکشنبه پس از گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود هشدار داد که تهدیدات تروریستی علیه اسرائیلی‌هایی که از استانبول بازدید می‌کنند، همچنان ادامه دارد.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری اسرائیل منتشر شد، هرتزوگ در جریان این گفتگو ضمن سپاسگذاری از اردوغان برای تلاش‌های ترکیه در خنثی کردن تهدیدات تروریستی در خاک این کشور، اعلام کرده است که همکاری‌های نیروهای اسرائیلی و ترکیه در این زمینه، به ایجاد اعتماد میان دو دولت و دو ملت کمک کرده است.

با این وجود او تاکید کرد که «تهدید هنوز از بین نرفته است و تلاش‌های ضدتروریسم باید ادامه یابد.»

بنا بر گزارش وبسایت جروزالم پست، نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل نیز بار دیگر به دلیل تلاش‌های ایران برای حمله به شهروندان اسرائیل، درباره سفر هموطنانش به ترکیه به ویژه به شهر استانبول هشدار داده است.

او اعلام کرد: «شاخه‌های امنیتی اسرائیل همچنان برای خنثی کردن تلاش‌های تروریستی قبل از عملیاتی شدن آنها اقدام می‌کنند.. ما به حملات‌مان علیه کسانی که تروریست‌ها را می‌فرستند ادامه خواهیم داد... قانون جدید ما این است که هر کسی [تروریست‌ها] را بفرستد، بهای آن را خواهد پرداخت.»

او همزمان گفت که اسرائیلی‌ها نیز باید مسئولیت امنیت خود را شخصا بر عهده بگیرند و تا زمانی که ضروری نباشد به ترکیه سفر نکنند، زیرا هنوز وضعیت برای آنها خطرناک است.

اسحاق هرتزوگ از زمان آغاز ریاست جمهوری خود (ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی) چندین گفتگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان داشته که این گفتگوها منجر به نزدیکی دو کشور شده است.

هرتزوگ در اوایل سال جاری میلادی از آنکارا دیدن کرد و و مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز سفری به اسرائیل و بیت‌المقدس داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل خواستار تشکیل نیروی منطقه‌ای علیه ایران به رهبری آمریکا شد

ترکیه به هشدار اسرائیل به شهروندانش در مورد سفر به استانبول و تهدید ایران واکنش نشان داد

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند