Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل خواستار تشکیل نیروی منطقه‌ای علیه ایران به رهبری آمریکا شد

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده در قالب سفری برنامه‌ریزی شده که هنوز تاریخ دقیق آن اعلام نشده به منطقه خاورمیانه سفر کند.

آگهی

اسرائیل در ادامه رویکرد و تقابل جدی خود با ایران خواستار تشکیل یک نیروی منطقه‌ای علیه ایران به رهبری ایالات متحده آمریکا شد.

وزیر دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه در سخنانی ضمن اشاره به «نگرانی‌های مشترک با کشورهای عربی نسبت به ایران» خواستار شکل‌گیری یک نیروی منطقه‌ای به رهبری آمریکا شد.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده در قالب سفری برنامه‌ریزی شده که هنوز تاریخ دقیق آن اعلام نشده به منطقه خاورمیانه سفر کند.

رویترز در گزارش خود از برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات به بن‌بست رسیده قدرت‌های جهانی با تهران برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ وین به عنوان یکی از محورهای اصلی گفتگو‌های رئیس جمهوری ایالات متحده در سفر به اسرائیل و عربستان سعودی یاد کرده است.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در سخنان روز سه‌شنبه خود همچنین به پیوندهای امنیتی با کشورهای حوزه خلیج فارس که در پرتو نزدیکی روابط میان دو طرف پس از کارزاری دیپلماتیک تحت هدایت آمریکا در سال ۲۰۲۰ حاصل شد، اشاره کرد و گفت که تلاش‌هایی برای گسترش این همکاری‌ها وجود دارد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «آنچه نیاز واقعی است تنها به همکاری محدود نمی‌شود بلکه باید نیرویی منطقه‌ای تحت رهبری آمریکا تشکیل داد تا همه‌ طرف‌های درگیر بواسطه آن تقویت شوند.»

در گزارش رویترز آمده است: واژه «نیرو» که گانتس معادل عبری را در سخنان خود به کار برده مشخص نیست به یک واحد نظامی مشترک اشاره دارد یا اینکه منظور وی از «نیرو» قابلیت‌ها و ظرفیت‌های عمومی و کلی‌تر بوده است.

آقای گانتس سپس در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «ما برای امنیت شهروندان اسرائیلی در این زمینه مدام در حال تلاش و کار هستیم.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

گفتنی است که عربستان سعودی، مهم‌ترین کشور عربی خاورمیانه پیش‌تر از توافقنامه‌ای موسوم به «ابراهیم» که دو سال پیش زمینه‌ساز عادی سازی روابط دیپلماتیک میان اسرائیل با امارات عربی متحده و بحرین شده بود، حمایت کرده است.

ریاض اما همچنان تاکید دارد که تا پیش از حل نشدن مشکلات فلسطینیان رسما از به رسمیت شناختن اسرائیل و عادی سازی روابط با این کشور معذور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح تازه اسرائیل برای جلب‌نظر عربستان؛ تشکیل بازار مشترک با حضور کشورهای حاشیه خلیج فارس

گفتگوی تلفنی هرتزوگ و اردوغان درباره تهدیدهای تروریستی ایران برای گردشگران اسرائیلی

اسرائیل نخستین توافق تجارت آزاد با یک کشور عربی را با امارات امضا کرد