اسرائیل خواستار تشکیل نیروی منطقه‌ای علیه ایران به رهبری آمریکا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل   -  کپی رایت  AP Photo

اسرائیل در ادامه رویکرد و تقابل جدی خود با ایران خواستار تشکیل یک نیروی منطقه‌ای علیه ایران به رهبری ایالات متحده آمریکا شد.

وزیر دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه در سخنانی ضمن اشاره به «نگرانی‌های مشترک با کشورهای عربی نسبت به ایران» خواستار شکل‌گیری یک نیروی منطقه‌ای به رهبری آمریکا شد.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده در قالب سفری برنامه‌ریزی شده که هنوز تاریخ دقیق آن اعلام نشده به منطقه خاورمیانه سفر کند.

رویترز در گزارش خود از برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات به بن‌بست رسیده قدرت‌های جهانی با تهران برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ وین به عنوان یکی از محورهای اصلی گفتگو‌های رئیس جمهوری ایالات متحده در سفر به اسرائیل و عربستان سعودی یاد کرده است.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در سخنان روز سه‌شنبه خود همچنین به پیوندهای امنیتی با کشورهای حوزه خلیج فارس که در پرتو نزدیکی روابط میان دو طرف پس از کارزاری دیپلماتیک تحت هدایت آمریکا در سال ۲۰۲۰ حاصل شد، اشاره کرد و گفت که تلاش‌هایی برای گسترش این همکاری‌ها وجود دارد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «آنچه نیاز واقعی است تنها به همکاری محدود نمی‌شود بلکه باید نیرویی منطقه‌ای تحت رهبری آمریکا تشکیل داد تا همه‌ طرف‌های درگیر بواسطه آن تقویت شوند.»

در گزارش رویترز آمده است: واژه «نیرو» که گانتس معادل عبری را در سخنان خود به کار برده مشخص نیست به یک واحد نظامی مشترک اشاره دارد یا اینکه منظور وی از «نیرو» قابلیت‌ها و ظرفیت‌های عمومی و کلی‌تر بوده است.

آقای گانتس سپس در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «ما برای امنیت شهروندان اسرائیلی در این زمینه مدام در حال تلاش و کار هستیم.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

گفتنی است که عربستان سعودی، مهم‌ترین کشور عربی خاورمیانه پیش‌تر از توافقنامه‌ای موسوم به «ابراهیم» که دو سال پیش زمینه‌ساز عادی سازی روابط دیپلماتیک میان اسرائیل با امارات عربی متحده و بحرین شده بود، حمایت کرده است.

ریاض اما همچنان تاکید دارد که تا پیش از حل نشدن مشکلات فلسطینیان رسما از به رسمیت شناختن اسرائیل و عادی سازی روابط با این کشور معذور است.