اسرائیل نخستین توافق تجارت آزاد با یک کشور عربی را با امارات امضا کرد

پرچم اسرائیل و امارات
پرچم اسرائیل و امارات Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق آمار رسمی اسرائیل تبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۲۱ چیزی حدود ۹۰۰ میلیون دلار بوده است و طبق این توافق بیش از ۹۶ درصد از کالاهای اسرائیلی با مانع تعرفه‌های گمرکی روبرو نخواهند بود.

آگهی

اسرائیل و امارات عربی متحده روز سه شنبه ۳۱ مه (۱۱ خرداد) توافقنامه تجارت آزاد امضا کردند. این برای نخستین‌بار است که تل‌آویو با یک کشور عربی چنین پیمانی می‌بندد. روابط سیاسی دو کشور در سال ۲۰۲۰ روند «عادی سازی» خود را آغاز کرد و تل آویو و ابوظبی در این مدت در حوزه‌های مختلفی همکاری‌های خود را علنی کرده‌اند.

امیر حایک، سفیر اسرائیل در امارات در یک توییت به زبان عربی با قراردادن عکس‌های مراسم امضای این توافق در دبی، نسبت به آن ابراز خوشبینی کرده است.

مذاکرات توافق تجارت آزاد بین دو کشور از ماه نوامبر گذشته در جریان بود و پس از چهار مرحله بحث و گفتگو در نهایت در ماه آوریل به نتیجه رسید.

طبق آمار رسمی اسرائیل تبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۲۱ چیزی حدود ۹۰۰ میلیون دلار بوده است و طبق این توافق بیش از ۹۶ درصد از کالاهای اسرائیلی با مانع تعرفه های گمرکی روبرو نخواهند شد.

دو کشور امارات و بحرین در سال ۲۰۲۰ و در پی تلاش های آمریکا روابط خود را با اسرائیل آغاز کردند. مراکش و سودان هم از دیگر دول عربی بودند که مسیر مشابهی را انتخاب کردند.

اسرائیل در ماه مارس میزبان هیات‌هایی دیپلماتیک از این کشورها به بهانه سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به منطقه بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر امارات پس از ۶ سال به ایران باز می‌گردد

اسرائیل خواستار تشکیل نیروی منطقه‌ای علیه ایران به رهبری آمریکا شد

رکودشکنی دبی در جذب گردشگر خارجی؛ بیشترین مسافران از کدام کشور هستند؟