اسرائیل نخستین توافق تجارت آزاد با یک کشور عربی را با امارات امضا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
پرچم اسرائیل و امارات
پرچم اسرائیل و امارات   -  کپی رایت  AP Photo

اسرائیل و امارات عربی متحده روز سه شنبه ۳۱ مه (۱۱ خرداد) توافقنامه تجارت آزاد امضا کردند. این برای نخستین‌بار است که تل‌آویو با یک کشور عربی چنین پیمانی می‌بندد. روابط سیاسی دو کشور در سال ۲۰۲۰ روند «عادی سازی» خود را آغاز کرد و تل آویو و ابوظبی در این مدت در حوزه‌های مختلفی همکاری‌های خود را علنی کرده‌اند.

امیر حایک، سفیر اسرائیل در امارات در یک توییت به زبان عربی با قراردادن عکس‌های مراسم امضای این توافق در دبی، نسبت به آن ابراز خوشبینی کرده است.

مذاکرات توافق تجارت آزاد بین دو کشور از ماه نوامبر گذشته در جریان بود و پس از چهار مرحله بحث و گفتگو در نهایت در ماه آوریل به نتیجه رسید.

طبق آمار رسمی اسرائیل تبادلات بازرگانی بین دو کشور در سال ۲۰۲۱ چیزی حدود ۹۰۰ میلیون دلار بوده است و طبق این توافق بیش از ۹۶ درصد از کالاهای اسرائیلی با مانع تعرفه های گمرکی روبرو نخواهند شد.

دو کشور امارات و بحرین در سال ۲۰۲۰ و در پی تلاش های آمریکا روابط خود را با اسرائیل آغاز کردند. مراکش و سودان هم از دیگر دول عربی بودند که مسیر مشابهی را انتخاب کردند.

اسرائیل در ماه مارس میزبان هیات‌هایی دیپلماتیک از این کشورها به بهانه سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به منطقه بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید